„V letošním roce se jedná o celkovou částku 2,6 milionu korun, což představuje zhruba dvě a půl procenta výdajů rozpočtové kapitoly investice a rozvoj,“ sdělil starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek. Z celkových výdajů městského rozpočtu jde o méně než jedno procento. Participativní rozpočet, který se týká jen okrajových částí města, funguje v Ústí od roku 2012. Návrhy mohou lidé podávat prostřednictvím osadních výborů.
Nově letos zavádějí možnost podílet se na alokaci peněz v Moravské Třebové a Lanškrouně. „Jsme rádi, že lidem není dění ve městě lhostejné a že do participativního rozpočtu projekty navrhovali. Sešlo se několik zajímavých nápadů,“ uvedl lanškrounský radní Hynek Brýdl.
Možnost podílet se prostřednictvím participativního rozpočtu na investicích města využilo celkem 23 lanškrounských občanů, kteří dohromady podali 29 návrhů. Pouze devět z nich nevyhovovalo podmínkám.
„Do hlasování nebudou zařazeny projekty, u kterých byla cena nad stanovený limit 800 tisíc korun. V některých případech nelze akci zrealizovat, protože se nejedná o městské pozemky, v jednom nebyl navrhovatelem občan Lanškrouna,“ řekl starosta Lanškrouna Radim Vetchý. Některé projekty byly po konzultaci s navrhovateli mírně pozměněny. Upravovala se odhadovaná cena nebo název projektu.
„Některé projekty bohužel nebyly kvůli příliš vysokým nákladům schváleny, ale jsou to nápady, kterými se vedení města může do budoucna inspirovat,“ dodal Brýdl. Během prvních čtrnácti dní v listopadu bude o projektech v hodnotě zhruba milion korun, které radnice v příštím roce zrealizuje, hlasovat veřejnost.
Ověření totožnosti
„Do hlasování se mohou zapojit všichni občané města starší patnácti let. Aby bylo zabráněno opakovanému hlasování, bude ověřována totožnost hlasujících. Každému projektu bude možné udělit kladný hlas, záporný hlas, nebo pro projekt vůbec nehlasovat,“ přiblížila lanškrounská radnice.
O zavedení participativních rozpočtů uvažují i další města v kraji. Holice přizvou občany k rozhodování o rozpočtových výdajích v příštím roce. Podobně tomu bude v Litomyšli. „Vedení města připravuje zavedení participativního rozpočtu. Termín si zatím neodvažuji odhadnout,“ uvedl mluvčí litomyšlské radnice Michele Vojáček.
Další se přidávají
Jasno mají také v Chrudimi nebo Chocni. „Naše koalice chce participativní rozpočet zavést v co nejkratší době. Je dobře, když si každý občan může určit, kam naše společné peníze jdou,“ konstatoval chrudimský starosta František Pilný.
„Na našem koaličním jednání jsme možnost zřízení určité částky z rozpočtu probírali,“ potvrdil choceňský radní Jan Pažin.
Podobně uvažují rovněž radní v Králíkách nebo Žamberku.