Na pozemcích u letiště v Ústí nad Orlicí, které měla původně využít firma Urban air, by mohlo vzniknout zařízení za 300 milionů.

Pešek: „Sentiment půjde stranou!“

Ústecký starosta nebyl podle svých slov s projektem „à la Tepvos“ dvakrát spokojen a chce si i nadále ponechat volné ruce při rozhodování. „Městská společnost prezentovala celou věc velmi jednostranně ve svůj prospěch, chceme si tedy znovu poslechnout Bergdalen. Vůbec ale nepochybuji, že i on to popíše tak, aby vyšel jako ten nejlepší,“ řekl Deníku Richard Pešek s tím, že v pátek dopoledne uskuteční na radnici jednání mezi vedením města a oběma zájemci o výstavbu fotovoltaické elektrárny na pozemcích města. „Doufám, že Bergdalen i Tepvos přijdou v nejsilnější sestavě a vyslechneme obě strany najednou,“ těšil se na páteční setkání.

Richard Pešek přišel ve středu se zajímavou novinkou a potvrdil tak svou dřívější tezi, že se nebrání příchodu dalšího zájemce do „fotovoltaické arény“ v Ústí nad Orlicí. „Ohlásily se nám ještě dvě nebo tři organizace, které chtějí rovněž předvést elektrárnu. Rádi si je poslechneme. Cítíme totiž tlak ze strany Tepvosu i Bergdalenu a pokud mám být upřímný, je to obchodní záležitost a nebudeme do toho tahat city. Sentiment půjde stranou!“ nebál se „ostrých loktů“ starosta a pokračoval: „Pokud se společnosti porvou a město dostane maximum, se kterým původně nepočítalo, bude vítězem a stejně tak každý jeho občan. Nenecháme se omamovat tím, že jsme povinni udělat výběrové řízení. Pořád jsme majiteli určitých pozemků, o kterých rozhodneme. Nepodepsal jsem nikomu ani náznak smlouvy o smlouvě budoucí.“

Jak se podařilo Deníku zjistit, zástupci Bergdalenu v pátek na ústecké radnici chybět nebudou. Jan Palaščák, společník firmy, už má také jasno, s čím do jednání půjde: „Nebráníme se tomu, kdybychom s Tepvosem spolupracovali, ale tak jak zatím v situaci vystupuje, je pro nás více průchozí varianta bez Tepvosu,“ říká za Bergdalen s tím, že jejich firma disponuje základními oprávněními potřebnými k výstavbě. Těmi jsou souhlas energetické společnosti ČEZ a také smlouvy s vlastníky dotčených pozemků. Podotýká ovšem, že na konkrétní závěry je ještě brzo. O fotovoltaické elektrárně, která by se u letiště mohla v budoucnu „zabydlet“, se bude jednat již zítra u starosty Peška. „Byli jsme pozváni na jednání s panem starostou a členy rady města, mělo by se hovořit o námi nabízených variantách,“ doplňuje dále společník Bergdalenu, který jako první přišel s návrhem moderního zařízení v řádu tří set milionů korun. To Martin Lang, ředitel Tepvosu, nechce před pátečním jednáním odkrývat karty ani co se týká možné spolupráce s Bergdalenem. Potvrzuje pouze, že na radnici půjde. „S čím, o tom teď ale hovořit nechci. Jsou to ryze obchodní věci, o kterých v současné době rozhoduje radnice,“ míní Lang, potvrzuje trvající zájem městské společnosti o výstavbu fotovoltaické elektrárny a zároveň odmítá starostovu výtku ohledně pondělní prezentace. „My si stojíme za tím, co jsme radnici sdělili,“ uzavírá.

JAN POKORNÝ