Předchozí související článek o záchranářích najdete ZDE!

Úvodní věta znělky kultovního československého seriálu Sanitka začíná slovy: „Příteli chvátej, SOS!“ A to platí pořád. Houkající záchranka totiž spěchá a siréna s modrým majákem má svůj důvod – lidský život v ohrožení. Jenže občas to na silnicích vypadá, že je to některým řidičům jedno.

Když jsem nastupoval do sanitky, abych se na vlastní oči přesvědčil, s čím se musí za jednu cestu vypořádat její řidič, dalo se čekat, že jednoho takzvaného „blbce za volantem“ na silnici určitě potkáme. Jen jsem netušil, že jich bude tolik.

Pekelná jízda

Prvního potkáváme už za nemocničním nadjezdem v ulici Štrossova. Zúžené místo na silnici kvůli stavbě pečovatelského domu. Řidič vínového osobáku před námi zastaví nejdříve před zúžením silnice, ale vzápětí se rozjede vpřed a zastavuje v nejužším možném místě. Sanitka jde poprvé tvrdě na brzdy a stojíme. V protisměru je totiž další osobák, který zřejmě také sanitku neviděl a neslyšel. Až pak můžeme pomalu objet vínové autíčko. Další prudká brzda následuje hned za Prokopovým mostem. Nebýt ostrůvku v silnici u krajského úřadu, mohla by sanitka plynule pokračovat, ale musíme zpomalit, i když se řidiči snaží uhýbat z cesty. V křižovatkách si tentokrát všichni zaslouží pochvalu – kteroukoliv projíždíme, auta spořádaně stojí a zpomalujeme jen pro jistotu.

Uhýbají? Předjeď

Další překvapení čeká záchranku na silnici mezi Popkovicemi a Starými Čívicemi. Dojíždíme čtyři za sebou jedoucí auta. Jejich řidiči ve zpětném zrcátku sanitku vidí a zajíždějí ke kraji – až na řidičku zelené felicie, která jede třetí v řadě. Ta šlape na plyn a uhýbající auta začíná předjíždět s houkající sanitkou za zády! Opět jdeme tvrdě na brzdy, protože tohle nečekal ani řidič sanitky, ani šoféři v protisměru. Další trable přijdou na silnici mezi Starými Čívicemi a Valy u Přelouče, tam nás zdálky vítá značka oznamující hrboly na silnici. Silnice je samá díra a tlumiče sanitky trpí, jenže zpomalit nemůžeme, a tak letíme dál rychlostí kolem stodvaceti kilometrů v hodině.

Jako za pluhem

Na zpáteční cestě máme kvůli agresivnímu pacientovi dokonce policejní doprovod a změna jízdního komfortu je znát. Jakmile se před sanitku vyhoupne policejní vozidlo, vypadá to, že jedeme doslova za pluhem. Až na několik zmatkujících řidičů stojí najednou všechna auta narovnaná u krajnic a tentokrát dokonce i ta v protisměru, což se cestou tam moc nestávalo.

„Z policejního auta mají totiž řidiči větší respekt než jen ze samotné sanitky a uhýbají víc a ochotněji,“ potvrzují záchranáři a zároveň řidičům radí, jak jim práci ulehčit. „Když vidíte blikající sanitku nebo jiné vozidlo s modrým majákem, je nejlepší dát jeho řidiči vědět, že o něm víte. Nám to totiž velmi pomůže. Dejte směrové světlo nebo výstražné blinkry nebo problikněte dálkovými světly. Co nejrychleji a nejvíce uhněte také ke kraji vozovky tak, aby volný pruh zůstal uprostřed silnice. Uhýbání ke krajnici platí i pro řidiče v protisměru! Slalom se sanitkou mezi auty zleva doprava neprospívá ani autu, ale ani pacientovi,“ doporučují řidiči sanitek.

Největší problém? Křižovatku u ČEZ Areny saniťáci nemilují

Záchranáři z Pardubic mají už nějakou dobu na výběr, jestli k pacientovi poslat klasickou sanitku, nebo jen lékaře v osobním autě – takzvaném rendez–vous vozidle (RV).

Jízdní zážitek s malým žlutým autem je opět něco jiného. Kromě toho, že se jedná o nejnovější přírustek vozového parku pardubické záchranky, má i další přednosti.  

Narozdíl od sanitek je v provozu pohyblivější a rychlejší, a tak při výjezdu k pacientovi městem doslova proletíme a rychlost klesá pod stokilometrovou hranici jen v zatáčkách. RV kličkuje mezi auty jistě a i přes malý vzrůst má v záchranářském provedení po čas naší jízdy náležitý respekt. Bez problémů se protáhneme i křižovatkou u ČEZ Areny, která u řidičů pardubických sanitek platí za jedno z nejproblematičtějších míst v Pardubicích. Je tu totiž téměř pořád příliš velká koncentrace aut.

„Řidiči by si měli uvědomit, a to zdůrazňuji, že umožnit bezpečný a plynulý průjezd vozidlům s právem přednosti v jízdě, není jen jejich dobrá vůle ale přímo povinnost, kterou jim ukládá zákon a za jeho nedodržení může policie dokonce uložit pokutu. Vždy si musíte uvědomit, že příště může jít o vaše zdraví a proto za volantem věnujte pozornost dění kolem sebe, sledujte zpětná zrcátka a muziku z rádia mějte jen tak nahlas, aby nepřebíjela blížící se sirénu,“ nabádá řidiče mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Na některé prohřešky nebo naopak správné chování řidičů se podívejte ve fotogalerii.