Míst, kam mohou běžkaři také tento víkend vyrazit, je celá řada. A podmínky, alespoň podle slov provozovatelů jednotlivých tratí, už snad ani lepší být nemohou.

Běžkařské „tam tamy“ fungují

Pokud se chystáte s běžkami třeba do čenkovického areálu, čeká na vás hned sedmdesát kilometrů udržovaných tratí jak klasických, tak i bruslařských. „Nejpozději v sobotu kolem poledne budou všechny stopy hotové a v provozu. Řádově se jedná o sedmdesát kilometrů,“ přináší dobrou zprávu pro lyžaře František Trávníček z tamního „skíčka“. Zájem návštěvníků považuje za velmi vysoký a přikládá to také celkové kvalitě tratí, když říká: „Podmínky jsou skvělé, problémy jsou občas pouze na hřebenech v otevřených úsecích, kde je stopa sem tam přefouklá.“

Kvalitu tratí si pochvaluje také provozovatel českopetrovického areálu Miroslav Baier. „Pětadvacet kilometrů, které začínají v Petrovicích, právě projíždějí stopaři tak, aby byly připravené na víkend,“ hlásil včera před polednem Deníku. Miroslav Baier přidal také další zajímavý postřeh, z něhož vyplývá, že běžkaři mezi sebou, alespoň co se týká kvality tratí, čile komunikují. „Zájem je okamžitě poté, co se stopy projedou. Lidi si to řeknou a hned naskočí do stop,“ komentoval s humorem fungující běžkařské „tam tamy“.

Činí se ale i menší areály. Například desetikilometrový okruh mezi Dlouhoňovicemi a Žamberkem o šířce šest metrů, opečovávaný rolbou, snese ta nejpřísnější měřítka. „Však k nám také jezdí i přespolní běžkaři třeba z Vysokomýtska, zájem je obrovský,“ pochlubil se Jan Vych, jeden z provozovatelů.
Ideální podmínky pro běžkaření mají také Oušťáci. Stačí, aby vyšlápli na Andrlův chlum, a mohou si vybrat jeden ze čtyř okruhů o celkové délce osmdesát kilometrů, o něž pečuje René Grim. „Starám se o stopy třetí sezonu, rok od roku je o ně větší zájem. Díky nástavcům, které mám za sněžným skútrem, se utlačuje stopa nebo plocha pro bruslení. Trasy jsou srovnatelné s velkými středisky, někde možná i lepší. Jsou místa, kde máme až čtyři stopy,“ láká běžkaře René Grim, jenž zároveň provozuje populární chatu Hvězda na Andrlově chlumu.

(jp)