Už tři roky nemusí obdivovatelé historických památek okukovat Zámeček pouze zvenčí, barokní památka je od 7. července roku 2007 otevřena veřejnosti.
Zámeček, oficiálně Nový zámek, chystá na tuto sobotu oslavu, kterou vstoupí do čtvrtého roku svého provozu. Program začne ve 14 hodin a počítá mj. s bojovými ukázkami s airsoftovými zbraněmi, členové chovatelské stanice předvedou výcvik čistokrevných boxerů a lanškrounští hasiči ukázky ze své práce. V průběhu léta Zámeček nabídne kromě standardních prohlídek i zajímavé akce, například na 24. července se chystá šermířská klání se skupinami Balestra a Rytíři krále Jana.

Navlékejte dál, vyzývá kastelánka


Stěžejní akcí letošního roku pak bude Knoflíkiáda, kdy se Nový zámek pokusí zapsat do české knihy rekordů. Dnem „D“ bude 21. srpen, přípravy rekordu však už začaly před časem výzvou všem dětem. Pokud chtějí pomoci, nemusí dělat nic složitého, stačí jen navlékat knoflíky na šňůrku. „Děti už začaly navlékat a posílat knoflíkové šňůry, mám přes dvanáct metrů dlouhý knoflíkový návlek a jistě přijdou i další,“ doufá kastelánka Krasava Šerkopová. A co přesně se od malých pomocníků žádá? „Na pevnější provázek se navlékají naplocho, skrz dírky, knoflíky stejně velké a větší než dvoukoruna a posílají se na adresu Nový zámek Rudoltice 159, 561 25 Rudoltice heslo na obálku stačí napsat Knoflíkiáda. Na návleku musí být cedulka se jménem, věkem a adresou nebo jiným kontaktem na autora,“ vysvětlila kastelánka.

V plánu jsou také soutěže a aukce


Kromě zmíněného pokusu o rekord se na Knoflíkiádě odehrají i další dvě soutěže a uspořádány budou aukce, jejich výtěžek pomůže zdravotně handicapovým dětem. K věcem, které se budou dražit, přibývají zajímavé předměty. „Například lanškrounský farář Zbigniew Czendlik věnoval lahev bílého mešního vína, které se ve velmi omezeném počtu lahví ročně vyrábí specielně pro Vatikán, rockový zpěvák Michael, který bude také patronem této akce, věnuje jednu ze svých kytar a drobné hudební nástroje,“ prozradila kastelánka.

Návštěvníci Nového zámku u Rudoltic si už také mohou koupit novou brožurku, která obsahuje řadu informací o historii i současnosti této barokní památky. „Jsou v ní i informace získané z překladů různých starých listin, které nikdy dříve publikovány nebyly,“ upozorňuje Krasava Šerkopová.

(daf)