Dlouho očekávaný úsek dálnice D35 Časy - Ostrov, který stál přes 3 miliardy korun bez DPH, se otevře 22. prosince. Měří 14,7 kilometru a bude pokračováním autostrády z D11 u Hradce Králové kolem Opatovic nad Labem do Časů, kam byla dálnice přivedena vloni. Zadarmo se zde ale řidiči osobních aut neprojedou. Hned od začátku si budou muset zakoupit elektronickou dálniční známku. Jinak jim hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

V Pardubickém kraji od roku 2022 není žádný dálniční úsek bez poplatku. Pro osobní automobily jsou nově otevřené dálnice zpoplatněné od data uvedení do provozu.

Stavba D35 z Časů do Ostrova jde do finále
Dárek k Vánocům? Otevření nového úseku dálnice D35 Časy - Ostrov se blíží

„Obecně lze k poplatkům za dálnice říci, že úseky dálnic, které jsou doposud bez poplatku, bez poplatku také zatím zůstanou. Chápeme celkově složitou hospodářskou situaci a nechceme proto pro rok 2023 přistupovat k redukci výjimek, které jsou platné v roce 2022. Nově otvírané úseky dálnic se však zpoplatňují," vysvětlil mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka.

Do konce roku 2021 bylo možné ve východních Čechách využívat zdarma dva krátké navazující úseky D11 Sedlice – Kukleny (exity 84 – 90) a D35 Sedlice – Opatovice nad Labem (exity 126 – 129), které slouží jako obchvat Hradce Králové a proto byly dříve ze zpoplatnění vyjmuty.

Ministerstvo dopravy ale chce zpoplatňování dálnic sjednotit a nechce pokračovat v nesystémovém udělování výjimek. „Při rozhodování ctíme pravidlo, že nové úseky dálnic, které nejsou samostatně izolované od dálniční sítě či neslouží jako jediná alternativa průjezdu městem či obcí, budeme zpoplatňovat, protože cílem je vybrat dostatek peněz na další rozvoj dopravní infrastruktury, který od nás veřejnost vyžaduje,” sdělil Jemelka.

Pohled z dronu. Na D35 finišují práce před otevřením
Pohled z dronu: Jak na D35 mezi Časy a Ostrovem finišují práce. Podívejte se

Roční známku lze zakoupit přes portál edalnice.cz za 1500 korun, 30denní za 440 korun a 10denní za 310 korun. Některým řidičům přijde cena vysoká. Podle mluvčího Ústředního automotoklubu České republiky tomu tak ve srovnání s dalšími státy Evropské unie není. „Pokud se bavíme o absolutním číslu, patří Česko spíše do té spodní části tabulky,“ řekl Igor Sirota.

Řidiči mohou využít i sníženou eko cenu, kterou lze uplatnit u vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem. Některá vozidla jsou od poplatku automaticky osvobozena. A to v případě, že se jedná o auta na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem, vozy přepravující držitele průkazu zdravotně postiženého (ZTP) nebo nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Zpoplatněné úseky dálnic (včetně letos otvíraných)Zpoplatněné úseky dálnic (včetně letos otvíraných)Zdroj: Octaviaclub

Švindl se nevyplatí, ani nemusí vidět hlídku

Někteří řidiči zkouší systém obejít tím, že známku kupují až v momentu, kdy před sebou vidí hlídku. Podle Michala Hodbodě z Ředitelství služby dopravní policie je tento způsob naivní. „Ve většině případů policisté pro kontroly využívají kamery, které jsou upevněny na ocelových rámech nad dálnicí sloužících jako mýtné brány, řidič tedy hlídku ani zpozorovat nemůže,” vysvětlil Hodboď.

Podle Centra dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy nakupuje většina řidičů dálniční známky online. „Pořízení je snadné. Zjednodušeně řečeno stačí zadat SPZ a vyplnit e-mail. Pokud chce někdo platit bankovním převodem, musí ale počítat s tím, že bude mít známku platnou nejdříve za pět dní od úhrady,“ řekl mluvčí Martin Opatrný.