Nový ředitel

Pavel Šporcl je dnes jeden z nejžádanějších českých umělců, který díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších pódiích u posluchačů všech generací.

Jak již Orlický deník informoval, uměleckým ředitelem festivalu Kocianovo Ústí 2016 a současně patronem související Kocianovy houslové soutěže se stal houslový virtuos Pavel Šporcl. „Nesmírně si vážím této vzácné příležitosti, kterou jsem jako nový patron Kocianovy houslové soutěže dostal, tedy stát se zároveň i uměleckým ředitelem festivalu, který má desetiletou tradici. Podílet se na hudebním festivalu v rodném městě Jaroslava Kociana, jednoho z nejvýznamnějších představitelů české houslové školy, je pro mne veliká čest," uvedl Pavel Šporcl.

Vážné hudbě a houslovému mládí bude v Ústí nad Orlicí již tradičně zasvěcen první týden v květnu. Mezinárodní soutěž pro talentovanou mládež do 16 let se uskuteční ve dnech 4. 6. května. Soutěž je již deset let neodmyslitelně spjata s hudebním festivalem Kocianovo Ústí. Letošní XI. ročník bude zahájen v úterý 3. května a ukončen v sobotu 7. května slavnostním vyhlášením výsledků soutěže a závěrečným koncertem vítězů a laureáta KHS 2016. Díky vysoké umělecké kvalitě a více jak padesátileté historii soutěže se jedná o nejvýznamnější kulturní událost města Ústí nad Orlicí.

Vlajková loď města

„V roce 2011 jsem Kocianovo Ústí a Kocianovu houslovou soutěž nazval vlajkovou lodí našeho města. Za svými slovy si stojím i nadále. Mohl jsem před pěti lety použít i jiný příměr, např. rodinné stříbro, ale to se často jen ukazuje a vlastně se nepoužívá. Kdežto loď se svojí pomyslnou palubou nabízí netušené zážitky. S hudbou v zádech můžeme plout daleko za obzor nebo naopak poslouchat s přivřenými víčky a nechat se jen tak lehce pohupovat u pobřeží," řekl starosta města Petr Hájek. „Jsem velice potěšen, že Pavel Šporcl přijal nabídku města stát se novým uměleckým ředitelem festivalu a patronem Kocianovy houslové soutěže. Pavel Šporcl přináší zdravé okysličení stávající festivalové dramaturgie. Letošní koncertní nabídka je nejen umělecky, ale i divácky velice zajímavá a přináší řadu očekávání. Vlastní soutěž pak získává ve spojení s jeho jménem vyšší renomé," dodal starosta města.

Hudební festival Kocianovo Ústí nabídne pět koncertů. V nich se mj. představí výjimečný slovenský akordeonista Vojtech Szabó nebo rumunský houslový virtuos a laureát Kocianovy houslové soutěže z roku 1990 Alexandru Tomescu. Na koncertní pódium samozřejmě vystoupí i Pavel Šporcl, ať již jako host při koncertech zmíněných umělců, nebo jako sólista za doprovodu Collegia českých filharmoniků v rámci pátečního koncertu Bacha na Šporcla. Součástí festivalového programu je tradičně zahajovací a závěrečný koncert Kocianovy houslové soutěže. Protagonistkou zahajovacího koncertu bude absolutní vítězka a laureátka loňské soutěže Pavla Tesařová, která se představí společně s Komorní filharmonií Pardubice.