Stavba nového obchodního centra blízko zámeckého parku vyvolala ve městě vlnu odporu. Opozice žádá, aby investor hledal jiné místo. Starosta Miroslav Kučera ale lidem vzkazuje, že obavy jsou velmi předčasné.

Plánované obchodní centrum má v budoucnosti stát v místě staré Schejbalovy pily u parku. Lidé se bouří, nechtějí přijít o klidnou zónu. „Jak může někdo vymyslet nákupní centrum v parku? Jako kdyby nestačilo, že je Lidl ve městě,“ rozčiluje se na sociální síti Inka Tauchmanová Macáková. Proti obchoďáku se staví i další lidé, včetně opozice.

Před několika dny stavební úřad Choceň vydal povolení k demolici Schejbalovy pily. Lidé mají obavy, že stavbě obchodního centra neuniknou. „Podle mého soudu by jistě v Chocni bylo vhodnější místo než téměř v parku. Například v prostoru, kde jsou stavebniny a sklad Choceňské mlékárny. Ve Vysokém Mýtě je také obchodní centrum mimo město a blízko hlavní silnice,“ vysvětluje Martin Grundman ze sdružení Choceň pro lidi.

Vedení města zatím nechce záměr stavby obchodního centra moc komentovat. „Nechci se k tomu vyjadřovat. Samozřejmě, že lidé budou proti. Nic o tom pořádně nevědí a navíc je vše jen neoficiální. Akorát se dráždí psi,“ řekl starosta Chocně Miroslav Kučera. Podle jeho slov jsou současné diskuze předčasné, protože nic není rozhodnuté a jde o spekulace. „Schejbalova pila se sedm let nabízela k prodeji a teď to nějaká společnost koupila. Za to město nemůže. To my neovlivníme. Ale případná stavba do parku nezasáhne, ať tam vznikne cokoliv, parku se to nedotkne. Nejde o žádné nabourávání parku,“ dodal rázně choceňský starosta.

Zelený val

Opozice na posledním jednání zastupitelstva předložila návrh usnesení, které by radu města zavázalo k zajištění zeleného pásu. Ten by oddělil park od obchodního centra. „Kolegové ovšem usnesení považovali za zbytečné a náš návrh nepodpořili,“ podotkl Martin Grundman. Tím ale jejich snahy rozhodně nekončí. „Obnovený choceňský okrašlovací spolek bude usilovat o to, aby došlo k realizaci oddělovacího pásu zeleně. Bude mít právo se také účastnit územního řízení pro stavbu,“ řekl opoziční zastupitel. Pás má mít podobu sedmimetrového zeleného valu. Oddělí park a centrum s parkovištěm pro asi dvě stovky automobilů.

Podle starosty Miroslava Kučery lidé v Chocni nový hypermarket uvítají, protože nyní jezdí na nákupy do sousedního Vysokého Mýta. Podle informací z minulého roku má údajně jít o obchodní centrum složené ze šesti obchodů a velkého parkoviště. Zřejmě by mělo být podobné Tescu ve Vysokém Mýtě.