Získal cenu za nejlepší film a hlavní mužskou roli, nominován byl i za kameru, scénář a vedlejší ženskou roli. Film je drama s humornými okamžiky, hluboký příběh přátelství a lásky. Děj se odehrává v Krkonoších na Luční boudě, kam se sjeli spolužáci po čtyřiceti letech. „Časem milosrdně zapomínají…," jak říká hlavní hrdina, postupně rozkrývají, proč zde tenkrát dostali dvojku z chování, objevují dlouho zapomenutý životně důležitý vztah, řeší, co život vzal, dal nebo nedává… „Natáčení bylo nádherné, já, když na hotový film koukám, opravdu pláču a nemůžu jinak, ten příběh je tak smutný, ale i šťastný,“ říká s dojetím držitel trofeje za hlavní mužskou roli Olda Kašpar.

Sraz po zvláštní škole je již jedenáctým filmem Domova pod hradem Žampach a druhým vítězným filmem v hlavní kategorii. „Začínali jsme krátkými groteskami, postupně se naše tvorba mění, máme velmi šikovný, již profesionální filmařský tým a tématy se snažíme mapovat běžné i výjimečné okamžiky z životů a tužeb našich herců. Tématem tohoto filmu je to, co spojuje nás všechny, láska, přátelství, život…,“ uvedla Markéta Novotná, autorka scénáře. A filmový tým, režisér Petr Kalkus a kameraman Štěpán Novotný velmi děkují za podporu těm, kteří jim finančně i materiálně pomáhají, aby filmy mohly vzniknout.

Letošní slavnostní galavečer probíhal 9. června v Divadle Palace na Václavském náměstí, jako i předchozí roky začínal slavnostním entrée po červeném koberci, kde kráčeli herci, festivalová porota i moderátoři jako Tereza Voříšková, Táňa Fišerová, Vojta Kotek nebo Marek Taclík. Vyhlašování ocenění je vždy dramatické, žampašský film letos ovlivnil mnoho kategorií. „Já tenhle festival miluju, byl jsem vždy a doufám, že tady budu i dál," svěřil se Láďa Krupa, věrný herec žampašských filmů.

Mental Power Prague Film je zatím jediným festivalem hraného filmu tohoto druhu na světě. Jeho hlavní myšlenkou je vytvořit podmínky pro uměleckou seberealizaci lidí s postižením a podílet se tak na jejich duševním rozvoji.

Ze slavnostního galavečera Mental Power Prague Film Festivalu.Zdroj: archiv Domova pod hradem Žampach

Slavnostní podpis memoranda o spolupráci ve firmě Isolit-Bravo.
Žáci lanškrounského učiliště „přičichnou" k práci přímo ve výrobě