„V tuto chvíli se jeví jako velmi reálná varianta, že nebudeme muset na financování celé stavby, která je rozdělena do dvou etap, využít úvěr Evropské investiční banky,“ sdělil hejtman Martin Netolický. „Ukazuje se, že způsob, jakým každoročně nastavujeme rozpočet kraje, je velmi efektivní. Díky zapojování zvýšeného inkasa daní si můžeme vytvořit rezervu na financování stěžejních investic. Mezi ty centrální příjem v Orlickoústecké nemocnici jednoznačně patří,“ vysvětlil hejtman Netolický.

Projektová cena stavby před výběrovým řízením na dodavatele postupně narostla až na 446 milionů. Není to ale tak dávno, co Pardubický kraj avizoval cenu přinejmenším o 100 milionů nižší. „V novém zadání, které vychází z aktualizovaných požadavků a doporučení odborníků, celkové náklady stavby činí 340 milionů,“ prohlásil v červnu předloňského roku radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Původně kraj počítal s částkou 390 milionů. A půl roku na to klesla předpokládaná cena o dalších 20 milionů. „Po řadě jednání jsme vybrali variantu, která je předběžně vyčíslena na 320 milionů korun,“ oznamoval Ladislav Valtr v říjnu roku 2017.

Posouvá se i termín realizace

Změny však neprovázejí jen výši investice, ale i termín realizace, který se neustále posouvá. Ještě před rokem a půl hejtman tvrdil, že kraj se stavbou začne napřesrok. „Se zahájením počítáme v roce 2018, a to ne na papírové úrovni, ale reálnými stavebními pracemi,“ sliboval Martin Netolický.

A tak jediné co se alespoň zatím nemění, je termín dokončení na podzim příštího roku. V stejnou dobu proběhnou krajské volby. Centrální příjem byl kvůli dodržení termínu dokonce zařazen na seznam staveb se zvláštním režimem.

„Cílem je jednoznačně plnění termínu dokončení stavby v průběhu roku 2020 tak, jak bylo slíbeno na počátku tohoto volebního období. Na tom trvám a uděláme vše proto, abychom stavbu v tomto roce dokončili,“ potvrdil hejtman Netolický předloni v listopadu.

První etapa, která zahrnuje přípravné stavební práce, měla podle původních plánů začít nejpozději ve třetím čtvrtletí loňského roku. Aktuálně se výběrové řízení na dodavatele stavby kraj chystá vyhlásit v dubnu.