Ale jedna z nich mnohem více než zbývající naplňuje známé „není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“ Pierre de Coubertina – zakladatele novodobých olympijských her.

Novohradské sedmdesátky pořádané Sokolem Kerhartice se zúčastnilo na tři stovky cykloturistů. Podle znalců to byl na první ročník docela úspěch. Počasí po přechodu studené fronty ze čtvrtka na pátek na koupání rozhodně nebylo, slibovaných 20 – 24 stupňů se dostavilo spíše až v odpoledních hodinách, ale to také přešla nad jižní částí trasy dešťová přeháňka. Také vítr trochu vadil, hlavně ve stoupání na Příluku.

„Účastníci kladně hodnotili zejména trasu Novohradské sedmdesátky, že je vedena převážně po klidných silničkách a cyklistických stezkách či parcích. Z mnoha míst jsou krásné výhledy. Také členitost trasy s několika středně náročnými stoupáními a krásnými sjezdy mnohé potěšila. Někteří si naopak stěžovali, že trasa nebyla dobře označena a že i přes podrobný popis, který dostali, v některých místech zabloudili. To nás hodně mrzelo, poněvadž trasa byla pečlivě vedena tak, aby se jak v Cerekvicích nad Loučnou, tak i ve Vysokém Mýtě vyhnula křížení se státní silnicí číslo 35. Někteří účastníci také minuli krásný a velice klidný úsek přes Knířov,“ uvedl pro Deník František Mejdr, jeden z organizátorů akce.

Jak dodal, pozitivně bylo hodnoceno rozmístění pořadatelské služby na pěti kontrolních stanovištích celého okruhu a hlavně skutečnost, že tato kontrolní stanoviště byla umístěna v zařízeních s letními zahrádkami a terasami. Pro účastníky tak byly připraveny dostatečné kapacity pro odpočinek, občerstvení a v neposlední řadě také sociální zařízení. Příjemným překvapením bylo, že většina účastníků jela Novohradskou sedmdesátku na dvě až tři zastávky a že jednou z připomínek, které budou muset pořadatelé příští rok vyřešit, je prodloužení doby stanovené pro dojezd do cíle.

Účastníci si také chválili novou cyklistickou stezku z Klopot do Kerhartic. Naopak úsek mezi Brandýsem a Bezprávím byl problémový nejenom kvůli počasí předchozích dnů. Pořadatelé sice v oficiálním popisu trasy popsali objížďku přes Rviště a Dobrou Vodu, ale většina účastníků se pustila na trasu údolím Tiché Orlice, kterou pořadatelé označovali jako trasu „pouze pro MTB“. Ale údolí je to překrásné, a tak se účastníci letošního ročníku NH 70 jednoznačně těší na každých nových sto metrů stezky, kterou se ve směru na Brandýs a Choceň podaří dokončit.

Celkově se potvrdilo, že tato akce nabídkou trasy v nádherné přírodě a služeb, společně se snadnou dostupností (železniční trať, silnice č. 35) má své ambice. A pokud budou pořadatelé k této akci přistupovat s takovou chutí, jako přistoupili k prvnímu ročníku, je velmi pravděpodobné, že tyto ambice i využije.