„Posílá mě pan farář, že mi máte půjčit dvě stě korun, vrátím vám je.“ Jak na takovou žádost zareaguje věřící člověk? Bez váhání finanční obnos poskytne. Vynalézavost a drzost zlodějů a podvodníků, kteří se soustředí na bezbranné a důvěřivé seniory, nezná mezí. A jak potvrzuje policejní tisková mluvčí Iveta Lehká, podobných případů přibývá. Loni se policisté v okrese zabývali třiadvaceti.

Proto se policisté na Orlickoústecku připojili k projektu Senioři sobě, který vznikl v roce 2008 v Jihomoravském kraji, kde policisté zaznamenali stoprocentní nárůst trestné činnosti páchané na seniorech. Iveta Lehká proškolila prvních jedenáct aktivních seniorů a jednu seniorku na kurýry prevence, kteří budou získané informace dál šířit mezi své známé i další obyvatele obce, kde žijí. „Proškolila jsem dvanáct ochotných seniorů, kteří nechtějí sedět doma se založenýma rukama a nechtějí jen přihlížet páchání protiprávního jednání na starších spoluobčanech. Velmi si vážím seniorů, kteří se odhodlali postavit podvodníkům a zlodějům. Bez spolupráce seniorů bychom tenhle projekt vůbec nemohli uskutečnit,“ děkuje Iveta Lehká.


Průkaz kurýra prevence

Principem projektu je nenásilné předávání informací, získaných na školení o různých formách protiprávního jednání, mezi občany v obcích. Ty problémové a rizikové vytipovala obvodní oddělení policie. Následně byli ve spolupráci se starosty a díky místní znalosti policistů vybráni i vhodní senioři. Projekt začíná v obcích Libchavy, Sopotnice, Řetová, Dolní Dobrouč, Mostek, Letohrad-Červená, Verměřovice, Pastviny, ve dvou místních částech České Třebové, v Horní a Dolní Čermné.

Scénáře se opakují

Scénáře, jak se zloději k seniorům vloudí, jsou stále stejné. Pomyslný žebříček triků vede vracení přeplatků nebo předání finanční výhry. „Pomyslnou částku ale pachatelé nemají přesně a potřebují vrátit, většinou na pětitisícikorunu. Šmelí, až dostanou, co chtěli. Paní přinese obálku s úsporami, vrátí jim čtyři tisíce, protože vyhrála tisícikorunu, ale nakonec nemá nic,“ popisuje častý případ mluvčí.

Zlodějům nahrávají i zbytečné chyby, kterých se senioři dopouštějí. Podle Ivety Lehké odkládají osobní věci do nákupních vozíků a vzdalují se od nich, často také mají v peněžence u platební karty napsaný pin kód. Po návštěvě kurýra prevence by měli být senioři schopni situaci včas a dobře vyhodnotit a neměli by nikoho cizího pouštět do svého bytu. Připomenout by jim to mohla třeba i samolepka umístěná na dveřích. Kurýři se budou představovat průkazem.