Zaplatí ji ze svého

„Projekt bude kompletně hrazen z našeho rozpočtu, jelikož se kvůli odstoupení polského partnera nepodařilo záměr zařadit do společného česko-polského projektu a získat evropské prostředky. V rozpočtu kraje je na stavbu připraveno deset milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Objekt bude mít v suterénu technickou místnost a sklad, v přízemí pokladnu, sociální zařízení, čekárnu, kuchyň, dílnu, garáž, sklady a prostory pro dobrovolníky, kteří zde pracují. Podkroví by mělo být vybaveno pokojíky na přespání provozního personálu.

„Provozní budovu potřebujeme jako sůl,“ potvrdil Deníku Martin Ráboň ze Společnosti přátel československého opevnění, která zde muzeum provozuje. Návštěvnosti Boudy už neodpovídá sociální zázemí, ty tam jsou doby, kdy návštěvníkům stačilo „odskočit si“ do okolních lesů nebo si vystačili s chemickým WC. Podle statistik se počet návštěvníků za rok 2016 blížil ke čtrnácti tisícům lidí.

Přesun provozních záležitostí mimo dělostřeleckou tvrz umožní vchodový srub rekonstruovat do původní podoby z roku 1938.

Provozní budova má být nízkoenergetickou stavbou přístupnou i návštěvníkům s omezenou pohyblivostí.

Zapadne do krajiny

Podle náměstka hejtmana Romana Línka se při schvalování záměru dbalo na to, aby budova svým charakterem a použitým materiálem dobře zapadala do horského prostředí. „Rádi bychom začali se stavbou už v březnu příštího roku a vše měli hotové do konce listopadu 2018,“ dodal.