Vlastní budovy muzea jsou měšťanské domy. „Prostorově nám moc nevyhovují, protože jsou rozdělené na jednotlivé pokoje. Posledních patnáct let se zaměřujeme na karosářství a techniku obecně, takže máme ve sbírkách i dost nadměrné věci jako jsou automobily, kočáry, autobusy i autobusové přívěsy, které jsou na prostor náročné,“ vysvětlil ředitel vysokomýtského regionálního muzea Jiří Junek.

Pro uskladnění těchto věcí využívají muzejníci další budovy ve městě i po okolí. „Celkem jde o tři objekty, náklady za pronájem vychází přibližně na stotisíc korun za rok,“ dodal Junek. Nepříjemné je podle něj ale hlavně omezení pro další exponáty. Projekt na využití areálu v ulici kapitána Poplera připravuje asi rok a půl. „Kromě předmětů obvyklé velikosti bychom tam mohli uskladnit i autobusy a další větší exponáty,“ vysvětlil Junek. Další rozvoj muzea je pevně spojený s prostorem.

„V tuto chvíli využívá muzeum pro své depozitáře řadu budov, které si musí pronajímat, a to nejen ve Vysokém Mýtě, což je z dlouhodobého hlediska nelogické. Navíc předpokládáme pořízení dalších exponátů spojených s historií karosářství, pro které musíme hledat nové a především stabilní prostory,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Nejen jako depozitáře plánuje vedení muzea upravit areál bývalé zemědělské školy v ulici kapitána Poplera ve Vysokém Mýtě.

První etapa úprav pro muzeum karosářství by mohla začít již příští rok. Kraj se pokusí získat evropské či národní zdroje. „Pokračujeme v debatách o využití areálu na ulici kpt. Poplera, kde by jako první objekt mohla být adaptována plechová hala. Otevírají se možnosti, jak získat na tyto investice evropské, ale i národní zdroje. Toho chceme využít,“ dodal hejtman.

Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší, který se během 30. let stal jedním z nejvýznamnějších karosářů v Československu. „Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Vysokomýtské muzeum se snažilo pro prezentaci karosářství získat prostory už od roku 2005,“ uvedl Junek. Jeho vize se podařila realizovat Městu Vysoké Mýto v roce 2014, kdy bylo Muzeum českého karosářství otevřeno v budově bývalé radnice a soudu.