Orlickoústecko: Resortu vévodí největší mamut 

Dolní Morava - Nebývalou zajímavost mají v resortu Dolní Morava v pohoří Králického Sněžníku. Od poloviny května mu vévodí obří replika mamuta. Jedná se o největší mamutí atrakci na světě. Třináct metrů vysoký a jednatřicet metrů dlouhý model stojí v areálu dětských zábavních parků.

Točitými schody nebo prolézačkami v nohách se návštěvníci dostanou do břicha pravěkého tvora. Má dvě patra. „První je naučnější s informacemi ze života mamutů, druhé tvoří hrací prales s kůly, lany či průlezkami. Dolů vede čtyřiadvacet metrů dlouhý tobogán,“ popsala Šárka Braunerová z resortu Dolní Morava.

Pravěkého tvora sem jeho provozovatelé neumístili náhodou. „Nedaleko odtud byly nalezeny kosti mamutů. V Dolní Moravě žili,“ dodala Šárka Braunerová.

Vstupné „do mamuta“ se neplatí. Slavnostní křest atrakce se uskuteční v sobotu 30. června.

Pardubicko: Sport i kultura

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který se bude konat od 11. do 19. srpna v parku Na Špici, nabídne řadu novinek. Na sportovištích na vodě a na souši se představí více než 60 sportovních klubů z Pardubic a okolí. Zapojí se i místní zámek, kde budou k vidění šermíři, šachisté nebo jezdecký klub.

Chrudimsko: Hmyzí hotel v Luži už má své první nájemníky

Luže - Letos poprvé chodí návštěvníci parku u Hamzovy léčebny v Luži kolem nenápadné dřevěné stavby. Skládá se z několika oddělených částí a první, co na ní upoutá, je velké množství otvorů a děr. Je to hmyzí hotel. Ten v Hamzově parku vznikl s výraznou pomocí městečka Trnávka.

Tyto stavby se mohou stát domovem pro řadu druhů hmyzu, např. berušek nebo včel samotářek, pro něž ve městech ubývá přirozeného prostředí. A několik druhů se tu už zabydlelo. Hmyzí hotel však není jen okrasou, ale i praktickou věcí, neboť přilákaný hmyz se postará o opylování a boj se škůdci v okolí stavby.

„Léčebna dokazuje nejen v rámci Hamzova parku a arboreta, že to se správným pohledem na přírodu a ekologii myslí vážně,“ říká ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník.

Svitavsko: Úzkokolejkou až na Hřebeč

Mladějov - Unikátní technická památka, úzkorozchodná průmyslová železnice, která původně sloužila pro dopravu vytěženého lupku v dolech Hřebečovského hřbetu, slaví letos 100 let. Zachovat se ji podařilo díky úsilí dobrovolníků, kteří sedm let pracují na obnově provozu na trati. K letošnímu výročí nadělili návštěvníkům úzkokolejky více než symbolický dárek. Podařilo se jim zprovoznit trať po celé délce z Mladějova až na Hřebeč.