Včera zrušila Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj mimořádná veterinární opatření související s výskytem nebezpečného viru ptačí chřipky v některých velkochovech na Choceňsku. Třicetidenní karanténa tedy skončila.

„Oficiálně čekáme na e-mail nebo dopis zrušující nařízení o ukončení karanténní lhůty. Od zítřka si mohou obyvatelé začít nakupovat drůbež novou. Vidím na nich, že se na to těší. Nejsou zvyklí nakupovat vajíčka v obchodech. Lidi poslali formuláře na ministerstvo zemědělství a již dostávají úhrady. Přes náš obecní úřad jdou jen úhrady těch lidí, kteří nemají vlastní čísla účtů. Původní taxa byla padesát korun, potom se zdvihla na sedmdesát korun.

Se zemědělským družstvem v Zálší jsme domluveni, že nám jeho pracovníci přivezou asi osm set kusů slípek v klecích, drobnochovatelé je obdrží za cenu odpovídající výši státní úhrady,“ uvedl včera tisovský starosta Vojtěch Eliáš. „Slepičky nám prý přivezou ode dneška za týden. Těšíme se na to, ale už si necháme jen čtyři, jsme malá rodina. Nerada na ty první dny po ptačí chřipce vzpomínám, naštěstí už o ní není slyšet,“ řekla chovatelka Jaroslava Brýdlová z Tisové.