Na pejskaře už nebude tak přísná. Dosud museli mít na veřejných prostranstvích psa nejen na vodítku, ale pokud byl vyšší než 30 centimetrů, musel mít i náhubek. To při venčení psů dodržoval málokdo.

„Nedokážu si představit, že můj pes bude mít náhubek při tom, když je na volno, a bude mi aportovat míček," postěžovala si majitelka psa na sociální síti.
Z novelizovaného znění vyhlášky vypadla povinnost nasadit psovi náhubek. Ten bude muset mít jen v některých případech, které by mohly být rizikové, například zůstane-li někde uvázán, na zastávkách autobusové dopravy, na veřejném shromáždění, při veřejných produkcích nebo na sportovních akcích. Zároveň vyhláška stanovila i tři místa, kde se mohou psi pohybovat volně, bez vodítka.

„Jedná se o lokalitu tzv. Minářák, část travnaté plochy za škvárovým hřištěm v ulici Vančurova a bývalé kynologické cvičiště v blízkosti ulice Kouty. Lokality byly vybrány s ohledem na to, aby se nenacházely v blízkosti dětských hřišť a škol a také aby byly rozmístěny na území města tak, aby každý majitel psa měl na tato místa přiměřenou docházkovou vzdálenost," upřesnil text vyhlášky, kterou by se měli pejskaři v Lanškrouně řídit od roku 2017, starosta Radim Vetchý.

Podle radního Jaroslava Karlíka by bylo dobré pozemky vybrané pro volný pohyb psů oplotit. To by však bylo nákladné. Vybraná místa pro volný pohyb psů budou označena piktogramy, ty budou i na místech, kde je naopak volný pohyb psů zakázán. Ne všichni Lanškrounští jsou novým zněním vyhlášky nadšení, připomínky padají například na výběr míst, kde se psi budou moci pohybovat bez vodítka. Podle starosty Vetchého byla zvolena, s ohledem na to, která místa byla k dispozici, vhodně – jsou na okraji města. „Samozřejmě bude záležet na zodpovědnosti pejskařů a na kontrolách městské policie. Pokud člověk, který má problém s nějakým psem, nepřizve městskou policii, je všem jasné, že policie nemůže být všude a dohlížet na dodržování vyhlášky na každém místě v Lanškrouně," dodal.