Sobotního slavnostního předání nové Tatry se zúčastnil mimo jiné i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který obec ocenil za odvahu ke koupi nového vozidla.

Přáli málo výjezdů

„Přestože tento nádherný vůz vypadá na první pohled jako něco samozřejmého, tak pořizovací hodnota těchto vozů obecně je mezi pěti a šesti miliony. A v tomto se neliší ani vozidlo Tatra, které pořídila obec právě pro váš sbor," řekl hejtman při svém projevu před přihlížejícím diváky a nastoupenými sbory z okolních obcí. Společně s ním autu dlouhou životnost, co nejméně zásahů a hlavně žádné ztráty na životech, zdraví a majetku nejen občanů, ale i zasahujících hasičů popřáli i zástupci Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, senátor Petr Šilar, sponzoři a také farář z Dolní Dobrouče Ján Kubis, který novému autu požehnal.

Dobroučtí na nové vozidlo čekali řadu let. „Snažili jsme se získat peníze z rozpočtu obce, byly ale důležitější projekty. Teď se na nás dostalo a jsme za to rádi," uvedl spokojeně velitel zásahové jednotky Petr Beneš.

Fond zábrany škod Do Fondu zábrany škod odvádějí pojišťovny povinně 3 procenta z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky si pak rozdělí dobrovolní a profesionální hasiči, nebo záchranáři a další subjekty. Na Orlickoústecku z něj dostaly peníze SDH Dolní Dobrouč a SDH Červená Voda.

Jako velitel zásahové jednotky ocenil Petr Beneš i fakt, že nové auto má přetlakovou ventilaci a také naviják na vytahování aut z příkopu. S účastí lidí na slavnostním předání byl spokojen. „Je fajn, že lidé přišli," narážel na podmračené mrazivé počasí.

Jedním z padesáti výjezdů v loňském roce byl i ten k domu náměstka hejtmana Pardubického kraje Jaromíra Duška. „Jsem jeden z těch, který je svou nedbalostí donutil k ostrému výjezdu a díky nim ještě bydlím," poděkoval náměstek hasičům ze své rodné obce. „Starostovi přeji, aby obec dokázala toto vozidlo co nejdříve splatit, protože pro rozpočet Dolní Dobrouče to zas tak malá rána určitě není," dodal s úsměvem.

Jiná představa

Malá částka to opravdu není, z poloviny se ale obci podařilo sehnat peníze od státu a kraje. „My jako Pardubický kraj jsme se podíleli částkou 300 tisíc korun, což samozřejmě nejsou ty hlavní peníze," podotkl hejtman s tím, že je rád, že se rozjel Fond zábrany škod, ze kterého obec na nové vozidlo obdržela částku dva a půl milionu korun. Starosta Dolní Dobrouče před mikrofonem přiznal, že je trochu ve schizofrenní situaci. „Měl jsem představu o tom, že se pořídí ojeté auto, nicméně dnes s odstupem času a vzhledem k pomoci kraje, státu a získání rozumného úvěru ve výši 2,8 milionu korun jsem rád, že auto máme," vysvětlil.

Po oficiální části dostali všichni přihlížející možnost si auto „prolézt", vyzkoušet sirénu a poté využít připraveného občerstvení.