Jde o novou evropskou regulaci v rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Lidé musí hlásit i posílání peněžních zásilek poštou. Jinak jim hrozí velké pokuty. „Nařízení Evropské komise zpřísnilo podmínky pro převoz hotovosti přes hranice a rozšířilo komodity, na které se ohlašování vztahuje. Nově je povinností hlásit i zlaté mince nebo zlaté slitky, nugety, hroudy a podobně. Dále nejde pouze o fyzický převoz, ale i o jejich zasílání poštou či spedičními firmami,“ řekl Petr Müller, ředitel odboru dohledu Generálního ředitelství cel.

V případě, že jedete na dovolenou mimo EU a plánujete si vzít větší hotovost a nakoupit třeba šperky nebo jedete koupit auto do Švýcarska a budete platit na ruku nebo si chcete přivézt od příbuzných ze zahraničí zlatou cihlu či hodnotnou minci, na všechny tyto případy se vztahuje povinnost ohlášení celnímu úřadu. Pokud se jedná o hodnotu od 10 tisíc eur (cca 255 000 korun) výše, ale i pokud je menší a převážíte třeba patnáct tisíc na dvakrát.

„Daná částka se počítá souhrnně za 12 měsíců, pokud tedy někdo převáží menší částku, třeba osm tisíc euro, opakovaně, měl by tuto skutečnost nahlásit také,“ upřesnil Roman Havelka z Celní správy ČR. Kontrolní akce budou celníci provádět hlavně na letištích na pravidelných linkách. Cestovat s "balíkem" peněz můžete, ale nesmíte zapomenout vyplnit před odjezdem formulář. Bez něj hrozí pokuta až deset milionů korun, případně propadnutí státu, pokud se ukáže, že pocházejí z nelegální činnosti.

Čtyřnohý profesionál s čichem na peníze

Při hledávání skryté hotovosti pomáhají celníkům speciálně vycvičení psi. Cestující přímého letu do Kyjeva na pardubickém letišti v pátek čumákem zkontroloval čtyřletý Neo. Objevit balíček peněz v kufru nebo v kapse cestujícího pro něj není žádný problém. „Při výcviku si pes osvojí specifický pach bankovního papíru. Takže je mu jedno, zda hledá koruny, eura nebo dolary. Hledání je pro něj hrou, má ho spojené s odměnou, za kterou pracuje,“ řekl psovod Josef Maťašovský.

Celní správa psi trénuje na větší objemy bankovek. Dříve psi při nálezu hrabali a škrábali, dnes umí tzv. pasivní značení. „Čumák nasměruje tam, kde se bankovky nebo třeba drogy nachází a zamrzne, takže při kontrole člověka se ho vůbec nedotkne a nijak mu neublíží,“ vysvětlil psovod. Čtyřnozí parťáci jsou pro celníky velkou pomocí hlavně pří kontrolách větších počtů zavazadel, jsou totiž rychlejší než rentgen. „Za běžnou dvanácti hodinovou směnu na letišti v Ruzyni, zvládne jeden služební pes zkontrolovat šest až osm letadel po 150 zavazadlech, přibližně tedy tisíc zavazadel nebo lidí,“ řekla mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu Ivana Kurková.

Neo má kombinovanou specializaci, kromě bankovek umí najít i drogy. Celkem podle Müllera používají v Česku celníci přibližně sedmdesát psů trénovaných třeba na zbraně, střelivo, tabák, líh nebo i covid. Česká kynologie je na tak vysoké úrovni, že se u nás trénují i psi pro ostatní evropské státy, USA, Gruzii, Izrael a další země.

Na kontrolu peněžní hotovosti neboli cash control se celníci zaměřují už od roku 2008, díky zákonu o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Doteď byl jeden společný ohlašovací formulář, od 3. června se používají formuláře dva: modrý pro tzv. převoz doprovázený (osoba má hotovost u sebe) a oranžový, pokud jde o převoz nedoprovázený (zaslání poštou). Formuláře jsou vč. návodů, jak je správně vyplnit, jsou k dispozici na webu celní správy, nebo je ohlašovatel získá přímo na celním úřadě. Předat je musí v tištěné podobě nebo přes datovou schránku. Zdroj: Celní správa ČR