Poslední preventivní akce se uskutečnila ve čtvrtek v Základní škole v Kerharticích, jedné z části Ústí nad Orlicí. S policistkami besedovalo celkem 31 žáků druhého až pátého ročníku. Podle inspektorky Lenky Mrkvičkové bylo na dětech znát, že při komunikaci s kamarády intenzivně využívají počítač, poslouchaly prý pozorně a aktivně spolupracovaly. „Byla jsem mile překvapená, jak jsou děti informované a dokážou svými slovy správně vysvětlit i odborné termíny, například co znamená zrcadlení,“ podotkla policistka. Nejvíce prý děti upoutaly příběhy lidí, kteří se setkali s agresorem buď při anonymní komunikaci, nebo když známost z internetu potkali osobně. Školy v okrese kyberšikanu rozhodně nepodceňují, samy se ozývají policistům a zvou je na přednášku.
Miluše, maminka čtrnáctiletého chlapce, z kyberšikany strach víceméně nemá. Doma se baví o všem, a tak ví, co na počítači syn dělá. „Důležité je s dětmi hovořit. Někdy je to těžké, jsou to puberťáci, ale uhlídat se to určitě dá,“ domnívá se.
Děti z Orlickoústecka se policistům na besedách zatím nesvěřily s ničím, co by se dalo považovat za konkrétní projev kybernetické šikany. Hrozbou však určitě je, že bez jakékoli kontroly rodičů může počítač neomezeně využívat řada dětí. „Rodiče jsou při dnešním způsobu života v práci velmi vytížení, mnohdy nemají čas, a proto dětem dovolí, aby na počítačích strávily mnoho času,“ souhlasí Lenka Mrkvičková.