O svém životě dětem vyprávěl sám Karel IV.

Letohrad – Pohádkovou noc plnou dobrodružství prožili malí čtenáři v letohradské knihovně. Dvacet pět dětí ve věku od sedmi do jedenácti let nejdříve luštilo křížovku, kterou pro všechny účastníky připravil autor knihy Expedice z pohlednice Vratislav Maňák. Po večeři, ke které byla tradičně pizza, na děti čekalo největší překvapení: navštívil je český král a římský císař Karel IV. Ten dětem povyprávěl o svém životě a poslal je na dobrodružnou procházku po svých stopách. Skupinky dětí cestou nočním parkem, kde na ně čekali hejkalové, tajemní průvodci i kostlivec, musely prokázat nejen velkou statečnost a odvahu, ale i znalosti. Za tento hrdinský čin děti navštívily místo běžnému občanu nepřístupné – zámeckou věž. Pan Janoušek jim ukázal zámecké hodiny a také výhled na noční Letohrad.

Po úspěšném zdolání dobrodružné cesty i 117 schodů si děti zahrály různé hry a vítězové i poražení dostali sladkou odměnu. Ale to už hodina pokročila a byl čas na pohádky a na spaní. Naše pohádková babička paní Hlaváčková četla pohádky dlouhé i krátké, veselé i strašidelné, až do půlnoci, kdy usnul i poslední malý nocležník…

Ráno si děti sbalily spacáky, nasnídaly se, ve skupinkách si zahrály společenské hry nebo si četly. Další pohádková noc skončila. Tak zase příští rok, už podesáté…

Knihovnice z letohradské knihovny

Úkoly v knihovně plnili piráti a víly

Ústí n. O. – Tradiční akce pro mladé čtenáře „Noc s Andersenem" se v ústecké knihovně konala první dubnový pátek. V ústecké knihovně bylo pro 20 dětí letos připraveno téma Piráti a mořské víly.

Děti malovaly a vyráběly pirátské klobouky a vílí kostýmy, plnily po knihovně různé úkoly a samozřejmě je čekalo nocování v knihovně spojené se čtením. Tato tradiční akce má u dětských čtenářů každoročně velký úspěch. Ústecká Městská knihovna se akcí připojila k více jak 1600 registrovaným čtecím místům v Evropě i zámoří.

Lukáš Prokeš