"Výstraha nevyšla tak, jak jsme očekávali. Analyzujeme příčiny, nicméně hlavním problémem byla asi mocnost zádržné vrstvy, která dovolila spustit konvekci v Bavorsku relativně pozdě. Bohužel/bohudíky příroda bude vždy na krok před námi," uvedli před půlnocí meteorologové. 

Psali jsme během dne:

Středeční bouřky východ Čech ustál lépe než Morava, bez proudu bylo zhruba 1200 domácností na Chrudimsku a Pardubicku. Dnes (ve čtvrtek) pozdě večer a v noci na pátek by však podle předpovědí mohlo být hůř. „Očekáváme konvektivní situaci roku,“ uvedli meteorologové brzy odpoledne. Nejsilnější varování se sice týká jihozápadních a západních Čech, a to včetně tornáda, pro východ Čech už je nižší. Jenže meteorologické modely se přesně nestrefily ani ve středu, kdy největší škody bouřky napáchaly nikoliv v Čechách, jak se předpokládalo, nýbrž na Moravě.

„V podvečer, večer a v první polovině noci se v západních, severozápadních a postupně mohou i severní oblasti Čech vyskytovat extrémně silné bouřky. Mohou mít k dispozici mnoho dostupné energie, výrazný střih větru pak bude organizovat vznik supercel a posléze i konvektivního systému s potenciálem rozsáhlých škod. Hlavními riziky budou velmi silné nárazy větru i přes 10 km/h, velké nárazy i kolem 5 cm - zejména pak v případných izolovaných silných buňkách – supercelách, a přívalové srážky. S ohledem na některé parametry (silné stáčení větru v nižších hladinách a nízkohladinový střih) nemůžeme vyloučit ani vznik tornáda – zejména v případě izolovaných silných bouřkových buněk (supercel) hlavně večer.Nutno ale zmínit, že šance je i tak malá,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu ve čtvrteční výstraze. 

Extrémní nebezpečí bylo vyhlášeno právě v západní polovině Čech. Zhruba od osy Liberec - Mladá Boleslav - Kolín - Tábor na východ je rizikem extrémních bouřek už menší a na východ dále slábne.

Jenže meteorologové se přesně nestrefili ani včera, kdy nejsilnější bouřky očekávaly rovněž v Čechách. Nakonec však udeřily hlavně na Moravě.

Pondělní supercela na Chrudimsku
Na Chrudimsku bylo po bouřce bez proudu asi 1200 domácností, padaly stromy

Bouře budou mít podle meteorologů tendenci se poměrně rychle slévat do většího lineárního komplexu, „takže na východě Čech by už mělo být riziko tornáda nižší“.

Fronta by měla postupovat během noci až do severních/východních Čech - patrně v podobě tzv. luk echa (typická radarová signatura ve tvaru prohnutého luku). „Na její čele čekejte intenzivní a rozsáhlé nárazy větru i přes 100 km/h. Riziko velkých krup bude i nadále. Pravděpodobnost případného tornáda se bude naopak snižovat,“ dodali.