Na setkání neziskových organizací, které v pondělí uspořádala ve městě Koalice nevládek Pardubicka společně s místní radnicí, přišli zástupci osmi organizací ze Žamberka a okolí. „Jsme velice rádi, že se zúčastnily všechny aktivní neziskovky působící v místě,“ říká ředitel kanceláře Jiří Krátký.

Zajímali se o dotace z EU

Účastníky zajímaly především možnosti dotací z fondů EU, přičemž nejvíce příležitostí mají organizace poskytující služby v oblasti sociální a vzdělávací. „Široké možnosti mají také ti, kteří budou spolupracovat se základními a středními školami na zvyšování kvality vzdělávání,“ upozorňuje Krátký. Evropské dotace lze získat rovněž na spolupráci se zahraničními partnery a získávání zkušeností z ciziny.

„Bylo velmi příjemné sledovat, jak se po skončení semináře představitelé organizací seznamovali a domlouvali na spolupráci, předtím se někteří neznali,“ přiznává Jiří Krátký. Zejména organizace působící v sociálních službách vyjádřily ochotu spolupracovat na společných projektech. Nyní jsou na tahu ony – měly by zaslat své nápady a náměty na činnosti, které je možné podpořit z fondů unie. Zhruba za měsíc se v Žamberku znovu sejdou se zástupci Koalice nevládek a pokusí se náměty spojit ve společný partnerský projekt. Tyto společné projekty zastřešuje koalice: zpracuje žádost o dotaci a projekt řídí, organizacím tak odpadnou starosti s náročnou administrativou. Myšlenku takových projektů, kdy neziskovky spojí síly a žádají o dotaci společně, převzala pardubická koalice z Anglie, kde řadu let úspěšně funguje.

Bezplatné poradenství

S podporou Pardubického kraje poskytují Pardubičtí bezplatné účetní, daňové a ekonomické poradenství, konzultace v oblasti fondů EU, připravují vzdělávací projekty pro manažery, účetní i odborné pracovníky neziskových organizací.

Podle Krátkého je velký hlad po manažerském vzdělávání. „Neziskovky často vznikají jako sdružení dobrovolníků a nadšenců, které se vývojem profesionalizuje a roste. V kraji je několik organizací, které mají mnohaletou historii, vyrostly do rozměrů středně velkých firem a zaměstnávají více než padesát lidí,“ konstatuje ředitel. Každá nezisková organizace z Pardubického kraje si může domluvit osobní konzultaci v pardubické kanceláři. „Na konzultacích nejčastěji hledáme dotační příležitosti už pro konkrétní organizaci, doporučíme, jak začít s přípravou projektů,“ vysvětluje Krátký.

Neziskovky možná spojí síly při žádosti o dotaci

Žamberk/ Na setkání neziskových organizací, které vpondělí uspořádala ve městě Koalice nevládek Pardubicka společně smístní radnicí, přišli zástupci osmi organizací ze Žamberka a okolí. „Jsme velice rádi, že se zúčastnily všechny aktivní neziskovky působící vmístě,“ říká ředitel kanceláře Jiří Krátký.

Účastníky zajímaly především možnosti dotací zfondů EU, přičemž nejvíce příležitostí mají organizace poskytující služby voblasti sociální a vzdělávací. „Široké možnosti mají také ti, kteří budou spolupracovat se základním a středními školami na zvyšování kvality vzdělávání,“ upozorňuje Krátký. Evropské dotace lze získat rovněž na spolupráci se zahraničními partnery a získávání zkušeností zciziny. „Bylo velmi příjemné sledovat, jak se po skončení semináře představitelé organizací seznamovali a domlouvali na spolupráci, předtím se někteří neznali,“ přiznává Jiří Krátký.

Zejména organizace působící vsociálních službách vyjádřily ochotu spolupracovat na společných projektech. Nyní jsou na tahu ony – měly by zaslat své nápady a náměty na činnosti, které je možné podpořit zfondů Unie. Zhruba za měsíc se vŽamberku znovu sejdou se zástupci Koalice nevládek a pokusí se náměty spojit ve společný partnerský projekt. Tyto společné projekty zastřešuje Koalice: zpracuje žádost o dotaci a projekt řídí, organizacím tak odpadnou starosti snáročnou administrativou. Myšlenku takových projektů, kdy neziskovky spojí síly a žádají o dotaci společně, převzala pardubická Koalice zAnglie, kde řadu let úspěšně funguje.

S podporou Pardubického kraje poskytují Pardubičtí bezplatné účetní, daňové a ekonomické poradenství, konzultace voblasti fondů EU, připravují vzdělávací projekty pro manažery, účetní i odborné pracovníky neziskových organizací. Podle Krátkého je velký hlad po manažerském vzdělávání. „Neziskovky často vznikají jako sdružení dobrovolníků a nadšenců, které se vývojem profesionalizuje a roste. V kraji je několik organizací, které mají mnohaletou historii, vyrostly do rozměrů středně velkých firem a zaměstnávají více než padesát zaměstnanců,“ konstatuje ředitel. Každá nezisková organizace zPardubického kraje si může domluvit osobní konzultaci vpardubické kanceláři. „Na konzultacích nejčastěji hledáme dotační příležitosti už pro konkrétní organizaci, doporučíme, jak začít s přípravou projektů,“ vysvětluje Krátký. Zástupci neziskovek přicházejí i s konkrétními projekty, jednomu projektu je však možné zkapacitních důvodů věnovat dvě až tři konzultace. „Organizace, které vědí o možnostech konzultací, je využívají. Poradenské centrum jsme otevřeli v listopadu loňského roku, takže zdaleka ne celý neziskový sektor o nás ví,“ říká ředitel kanceláře. Pro mnohé organizace je obtížné se dostat do Pardubic, proto Koalice pořádá informační semináře jako byl pondělní v Žamberku, aby služby byly dostupné v celém kraji. Další seminář se uskuteční 12. března vÚstí nad Orlicí.

Petra Soukupová