Než můžou provonět domácnosti, trvá šest, sedm let. Stojí za tím mnohaletá celoroční dřina Evy Olivové a Jany Motlové, respektive jejich rodin. „Chlapi mají svoji práci a my zase máme tohle. Baví nás to, musí. Kdyby ale nepomáhala celá rodina, tak už toho dávno necháme, protože to je dřina,“ říká o své práci Eva Olivová.

Na plantážích v Oucmanicích stromky poprvé zasadili v roce 1992, poprvé řezali o pět let později. V dnešní době patří k oblíbeným prodejcům, každoročně prodají pět, šest tisíc stromků. Od prvního prosince prodávají denně, i v současných mrazech.

Mějte na paměti, že je to příroda

A jak vypadal celý jejich rok? „Letos jsem měla pocit, že ten rok byl hrozně krátký, nemohli jsme to nějak stihnout. Sníh ležel až do března, potom jsme museli uklidit pole a nasázet. Pak následovaly běžné práce, jako je stříhání stromků nebo vysekávání trávy,“ stručně popisuje Eva Olivová. Teď jejich celoroční práce vrcholí, zákazníci mají na výběr z obrovského množství stromků. „Snažíme se vyhovět, ale taky se stane, že někdo odejde bez stromku, že se mu nelíbí. Někdo chce pravidelný strom, ale je to příroda,“ zdůrazňuje spolumajitelka firmy, co by si lidé měli uvědomit. Ona sama si prý stromek podle svých představ označí vždycky na podzim na poli, na jeho řezání ale zpravidla nedojde. „Nikdy ho neuřežu, protože pak si vezmu některý, co tady zbyde. Loni nám zbyly jedličky, nakonec jsem jednu ustrojila a byla nádherná,“ dodává Eva Olivová.

Jak stromku „prodloužit život“
–stromek potřebuje chlad, ideální je nechat ho do Vánoc venku
– pokud nemrzne, můžeme ho dát do vody
– pokud máte stojan s vodou, nenechte stromku okrouhat kůru, tou přijímá vodu