Tři návštěvy amerického New Yorku má za sebou pardubický zpěvák a moderátor, lídr formace Pirate Swing band Jiří Ševčík.
„V New Yorku jsem byl dvakrát před teroristickými útoky a jednou po nich. Poprvé to bylo v roce 1995 s Pardubickým dětským sborem, podruhé asi o rok později. Zatím má poslední návštěva se datuje k roku 2006,“ informoval náš Deník Jiří Ševčík.

„New York miluji, a to i pro ty vlastnosti, kteří třeba jiní na této světové metropoli nesnáší. New York totiž není Amerika. Je to vroucí kotlík, v němž jsou namíchané různé kultury. Je to srdce, které tepe, což je dobrá živná půda pro umělce. Řada významných kumštýřů, kteří odtud vzešli, je toho ostatně důkazem,“ pokračoval lídr skupiny Pirate Swing band.

Málem ho zatkli

„Poprvé jsem New York navštívil díky americkému koncertnímu turné Pardubického dětského sboru. Zásluhou tehdejší ministryně zahraničních věcí Spojených států Madeleine Albrightové jsme vystupovali mimo jiné i v sídle Organizace spojených národů,“ nechal se slyšet Jiří Ševčík, jehož prý cestou z koncertu málem zatkli.

„Bylo tehdy 42 stupňů Celsia a já se tenkrát rozhodl, že půjdu po ulici bez trička. Zastavil mne policista a důrazně mi oznámil, abych se oblékl nebo že prý bude zle. Tak jsem se ho zeptal proč. Za chvíli už jsem měl hlavu na kapotě od auta. Naštěstí se všechno brzy vyřešilo a já si ještě rád oblékl své tričko,“ zavzpomínal frontman „Pirátů“, který si prý tehdy poprvé zblízka prohlédl i „Dvojčata“.

„Když jsem do New Yorku přijel podruhé, rozhodli jsme se společně s mým kamarádem, že se pokusíme okouzlit dívky z Velké Británie, a to tím, že je pozveme na Světové obchodní centrum. Tenkrát jsme si nějak neuvědomili, kolik stojí vstup. Když jsme to zjistili, tak jsme trochu skřípali zubama,“ pousmál se.

Pak přišlo 11. září 2001. „Seděl jsem v pardubickém Grandu a volal mi zpěvák Petr Kotvald, že prý je Amerika ve válce. Zrovna jsem ten den musel do Prahy, tak jsem si od rodičů půjčil přenosnou televizi, abych i ve vlaku mohl sledovat, co se děje. Tenkrát se šířily různé protichůdné informace, takže celé kupé sledovalo události v Americe se mnou. Byl to velmi zvláštní pocit vidět, jak padají Dvojčata. Tehdy jsem televizi nevypnul asi do čtyř do rána,“ zavzpomínal Jiří Ševčík.

„Svět se od té doby určitě změnil. Minimálně to člověk pozná na letišti, kde panují přísnější bezpečnostní opatření. Když chce někdo cestovat do Ameriky, musí počítat s tím, že si třeba bude muset zout boty nebo absolvovat důkladnější pohovor u imigrančního úředníka, než tomu bývalo dříve,“ pravil známý pardubický kumštýř.

„Když jsem letěl do Ameriky potřetí, měl jsem přece jen výhodu, že už jsem měl vízum platné na deset let, takže to bylo přece jen trochu jednodušší,“ přiznal lídr „Pirátů“.

Velké staveniště

„Jak jsem v roce 2006 procházel kolem místa, kde Dvojčata stála, žádné velké emoce to u mne ani nevzbudilo. Bylo to staveniště, které ničím nepřipomínalo, jaká strašná tragédie se tam odehrála,“ vysvětlil Jiří Ševčík.

A jak si v neděli připomene smutné výročí? „Přiznám se, že budu zřejmě odpočívat, protože to, co se poslední dobou kolem naší kapely Pirate Swing band odehrálo před a po našem vystoupení na oslavách 40. výročí skupiny Queen a nedožitých 65. narozenin zpěváka Freddieho Mercuryho ve švýcarském Montreux, byl skutečně jeden velký kolotoč. Proto bych si rád teď v neděli přece jen alespoň trošičku oddychl.“