Ve středu, symbolicky pět minut po dvanácté, vypukne na mnoha místech republiky stávka odborářů. Kolaps dopravy, zavřené školy, úřady, nemocnice… tyto nejčernější představy se naštěstí rozhodně nenaplní. I když půjde o masovou demonstraci, života obyvatel na Orlickoústecku by se stávka výrazněji neměla dotknout.

Výjimkou bude oblast školství. Řada pedagogických a nepedagogických pracovníků se aktivně zúčastní protestního shromáždění v Pardubicích a některé školy zůstanou k radosti dětí a nelibosti rodičů zavřené. Vařit nebudou také některé školní jídelny. Náhradní program místo školní docházky pro své ratolesti budou muset vymyslet rodiče v Brandýse nad Orlicí, Ústí nad Orlicí a ve Vysokém Mýtě. Na dalších místech, například v Ostrově, Lanškrouně a Ústí nad Orlicí, budou zavřené školní jídelny.

„Nevaříme, stávkujeme. Protestní stávkou chceme vyjádřit nesouhlas zaměstnanců školství se snížením prostředků na platy provozních a správních zaměstnanců,“ hlásá web lanškrounské jídelny Madoret. Stravují se v ní žáci základních a středních škol, mateřské školy, ale i veřejnost. Zajišťuje snídaně, obědy i večeře.

Které školy a jídelny stávkují
– ZŠ Komenského Brandýs n. O.
– Speciální ZŠ Ústí n. Orlicí
– ZŠ Bratří Čapků Ústí n. Orlicí
– Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí n. Orlicí vč. jídelny
– ZŠ Jiráskova Vysoké Mýto (neučí se na 2. stupni, nevaří jídelna)
– jídelny: Madoret Lanškroun, jídelna Ostrov

Do Pardubic se zítra chystá na 120 zaměstnanců ve školství, pedagogických i nepedagogických. Někteří pojedou dvěma autobusy. Jeden bude vypraven z Lanškrouna, kde má stávka značnou podporu, druhý pojede na trase Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Brandýs nad Orlicí, Choceň a Vysoké Mýto, další demonstranti, především z Králicka, pojedou auty nebo vlakem.

Stojí za učiteli i nepedagogy

„V protestu nejde v podstatě jen o desetiprocentní snížení platů, protože to už je schválené. Školští pracovníci chtějí vyjádřit nesouhlas se snížením prostředků na platy provozních a správních zaměstnanců, kteří také vytvářejí zázemí pro vzdělávání. Chceme protestovat proti aroganci, s jakou vláda postupovala při vyjednávání o platech a změnách v systému odměňování. Došlo totiž ke snížení pásmového odměňování pedagogů. Dřív měl začínající učitel určitý plat a odpracovanými lety se mu zvyšoval. Teď je jen pět platových stupňů a rozdíl mezi začínajícím a zkušeným pedagogem činí jen 4 tisíce, zatímco doposud to bylo skoro 8 tisíc,“ shrnula hlavní důvody stávky ve školství Hana Štusáková, předsedkyně okresního odborového svazu.

Provoz nemocnice nemá být ohrožen

Provoz jednoho z nejdůležitějších zdravotnických zařízení Pardubického kraje, Orlickoústecké nemocnice, a. s., by neměla plánovaná zítřejší stávka ohrozit. Deníku to včera potvrdil zastupující ředitel „špitálu“ Jiří Řezníček. „Podle informací, které mám, nikdo z lékařů a zaměstnanců stávkovat nejede, všichni budou normálně pracovat. Pokud budou stávku podporovat, dají to najevo visačkou, kterou budou nosit,“ prohlásil. Pacientům by podle jeho slov neměly hrozit žádné problémy.
Také městské úřady by měly zřejmě pracovat normálně, případnou podporu stávce úředníci vyjádří symbolicky. „U nás by se stávkovat nemělo, pokud bude chtít někdo z úředníků stávku podpořit, tak vyvěsí informaci o svém postoji na dveře své kanceláře,“ řekl včera Deníku ústecký starosta Petr Hájek. Podobnou informaci jsme dostali i na některých dalších radnicích.

Vlaky ve středu pojedou

Železniční odborářka Jana Štanclová Deník informovala, že přímé dopady na vlakovou dopravu středeční stávka rozhodně mít nebude.
„Stávku podporujeme, ale v masovém měřítku se účastnit nebudeme, kdo se chce zúčastnit, může. Pokud by měly kroky vlády v omezeních pokračovat, přidali bychom se ke stávce. Zatím stávku jen podporujeme, nyní se týká státních zaměstnanců. U nás úsporná opatření až takový dopad nemají, protože nejsme státní,“ nastínila postoj železničářů odborářka Jana Štanclová.

(miš, ký)