Lékař, který dochází pravidelně do sauny už sedmapadesát let, propaguje saunování jako účinnou prevenci virózních onemocnění dýchacích cest zejména v zimě. Vedení školek by prý tuto možnost rozhodně nemělo opomíjet.

„Právě ústecké školky znamenaly před několika desítkami let podstatný přínos rozvoji saunování dětí v mateřských školách v republice a díky tomu se dařilo ukázat na světových kongresech saunologů originální metodu skupinového saunování dětí,“ podotýká Antonín Mikolášek. Podle jeho názoru není na závadu, že místní děti půjdou do sauny pěšky. „I těch pár minut na čerstvém vzduchu má význam, pro prokysličování krve rostoucího organizmu, zejména po absolvování postupu saunování,“ konstatoval guru českého saunování.

Antonín Mikolášek je také toho názoru, že kdyby se našli rozumní sponzoři a rodiče, saunu by mohli navštěvovat i školky ze vzdálenějších míst a pro děti by to prý bylo prospěšnější, než když jim dospělí dávají při slavnostech všelijaká „lízátka“.
Ohlas ústeckých školek na výzvu byl ale nepatrný. Svoji roli určitě hrála finanční náročnost pravidelných docházek, řada rodičů také saunu neuznává.
V současné době ústeckou saunu navštěvují předškolní děti ze dvou až tří zařízení.

K sauně má někdo negativní vztah


„Já bych svoje dcery do sauny se školkou rozhodně neposlala, a to z vlastní zkušenosti. Jako malá jsem se školkou do sauny chodila, tedy byla jsem tam přibližně dvakrát, poté jsem měsíc odstonala s pendepony, a zřejmě od té doby mám k saunování velmi negativní vztah. Každopádně jsem si jistá, že mladší dcera by v teplém a těžko dýchatelném prostředí ani nevydržela,“ vysvětluje své negativní stanovisko jedna z maminek z Ústí.

Mateřská škola Na Výsluní má se saunováním dobré zkušenosti. Děti však nemusí nikam docházet, saunu mají přímo ve školce. Podle ředitelky školky Boženy Jedličkové je prospěšná nejen ze zdravotního hlediska, ale působí i výchovně, děti se učí trpělivosti nebo odvaze. „Saunování provozujeme jednou týdně. Je dobrovolné. Vyžadujeme doklad od lékaře, že dítě může saunu navštěvovat. Je pravda, těch malých dětí chodí málo, ale v dalším roce se již přizpůsobí a chodí jich víc,“ uvedla ředitelka.

Antonín Mikolášek neztrácí naději, že přístup k saunování se změní: „Dnes je vypracována, právě díky dřívějším poznatkům také z Ústí nad Orlicí, metodika saunování dětí, používaná dnes ve stovkách mateřských škol. Tato metodika bude v příštím roce diskutována na mezinárodním setkání saunologů v Praze. Nerad bych tam říkal, že to, co i v Ústí zdárně prosperovalo, hyne.“

Tradici podpoří Saunová noc

Saunu provozuje společnost Tepvos. Aby podpořila tradici saunování v Ústí, pořádá dnes v rámci celorepublikového projektu Saunovou noc. Mezi 17. a 19. hodinou jsou do relaxačního zařízení zvány ženy, další dvě hodiny budou patřit mužům, od 21 do 23 hodin je plánována sauna společná. „Saunové rituály jsou teď velký hit. Vzhledem ke stáří naší sauny nemůžeme nabídnout vše, co třeba v saunovém světě v Praze, ale snažíme se nalákat další návštěvníky, aby se přišli podívat, saunu si vyzkoušet. Akce bude řízená naším vyškoleným instruktorem,“ uvedla Renata Doležalová z Tepvosu.

Saunová noc se uskuteční na řadě míst republiky. Počty všech saunujících lidí mají být sečteny a zaznamenány komisařem z Agentury Dobrý den. Možná padne i rekord. Z této akce se má od letošního roku stát tradice, den věnovaný saunování by se měl odehrávat vždy poslední sobotu před Vánocemi. Jeho cílem je podpořit zdravý životní styl a saunování jako takové, protože právě v zimním období je lidskému organizmu nejvíce prospěšné.