Od 1. července musí být všechny nově schválené domy vybaveny aspoň jedním hasicím přístrojem s hasicí schopností 34 A. Tento údaj uvedený ve vyhlášce laikovi mnoho neřekne. Jaký druh přístroje je tedy do domácnosti nejlepší podle názoru hasičů? Vodní, práškový nebo pěnový?

Na olej a elektriku nepatří voda!

„Vzhledem k rozmanitosti materiálu v domácnostech bychom upřednostnili vodní hasicí přístroj, protože na standardní rozvíjející se požár v bytě stačí a neudělá příliš nepořádku. Pokud je požár ve třetí fázi a je již plně rozvinut, hasicí přístroj příliš nepomůže. Je možné s ním hasit vše kromě elektriky a rozpáleného oleje při vaření,“ uvedla Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje.
„Na elektriku a olej lze použít COŖ. Doporučili bychom tedy kombinaci velkého vodního hasicího přístroje a nějaký malý COŖ,“ dodala.
Hasicí přístroj by měl být uložen v místě, které je kdykoliv přístupné a má blízko k možnými místům vzniku požáru, například na chodbě. Podle normy by měl být přístroj umístěn do výše maximálně 150 centimetrů.

Jinak nejsou „hasičáky“ na prostředí, v němž jsou uloženy, moc náročné. „Vodnímu hasicímu přístroji vadí mráz, COŖ nevadí standardně nic. Jako všem tlakovým lahvím jim vadí přímé sluneční záření, ale i vysoké teploty, například od topných těles,“ doplnila tisková mluvčí HZS Pardubického kraje.
Nestačí však jen hasicí přístroj do domácnosti zakoupit, ale je nutné se o něj také náležitě starat. Připomene se vám každý rok – povinnou revizí.
Hasicí přístroj totiž musí mít svou revizní zprávu, dále plombu, která zaručuje, že s ním nebylo manipulováno, a také nalepený štítek s informací, kdy byla provedena poslední revize a termín další kontroly. Ta se provádí jednou za rok. A kolik za přístroj s hasicí schopností 34 A jako majitel rodinného domu zaplatíte? „Pokud přijede zákazník přímo do naší firmy v Přelouči, zaplatí za tento hasicí přístroj i s DPH 950 korun. V našem internetovém obchodě je cena nižší, a to 699 + DPH, ale zase je nutné uhradit balné a přepravu,“ uvedl Pavel Bína, obchodní ředitel přeloučské firmy Tepostop, která hasicí přístroje vyrábí. Firma za třicet korun dodá zákazníkovi i první revizi. Její „životnost“ je však ze zákona jen jeden rok, pak je nutná další kontrola.
„Zákazník může přístroj přivézt do naší firmy a my mu revizi do druhého dne provedeme,“ uvedl Pavel Bína. Dodal, že po České republice se pohybují také asi dva tisíce tzv. revizních techniků, u kterých si lze objednat kontrolu přístroje přímo v domácnosti. Kontakty na techniky by měli zákazníci získat v servisních centrech výrobců, jejichž hasicí přístroje si zakoupili.

Na fyzické osoby nemůžeme

Kdo bude kontrolovat, zda majitelé domů svou povinnost ohledně hasicích přístrojů a jejich revizí plní, není zatím jasné. Hasičský záchranný sbor nemůže u fyzických osob kontrolovat nic.

„Kontrola začíná zpravidla pouze v případě, že dojde k požáru. Při příjezdu na místo požáru se kromě ohledání zpravidla provádí zároveň i kontrola, pokud dojde k porušení předpisů požární ochrany. Pro fyzické osoby platí § 17 zákona 133/85 o požárních ochraně, jsou zde zakotveny maximální výše trestů za tato porušení,“ uvedla tisková mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.
„Koupit do domu hasicí přístroj mi vůbec nevadí, ale revize každý rok? To nechápu. Copak by nestačilo jednou za pět let, když životnost přístroje udávaná výrobci je dvacet let?“ rozčiluje se muž, který se připravuje na stavbu domu v Opatovicích nad Labem.

Pavla Roztočilová