Objekt s jasným rukopisem žáka Kotěry a Gočára, architekta Vojtěcha Vanického, začala rekonstruovat společnost Teza, jež má ve správě městský bytový fond. Bílá fasáda, která už pokrývá část zatepleného vnitrobloku domu, vyvolala zděšení mezi obyvateli města i poprask na zastupitelstvu. Tím spíš, že volby jsou za dveřmi.

„Stavba je zastavená,“ řekl v pátek Deníku starosta města Jaroslav Zedník (Nestraníci). O radikálním zásahu se prý dozvěděl až na pondělním zastupitelstvu, kde na to upozornila zastupitelka Hana Frühaufová (ODS). „Na její dotaz, co se děje na Červeňáku, reagoval jednatel společnosti Teza tím, že se realizuje jakýsi starý projekt a že všechno probíhá podle plánu,“ uvedl její stranický kolega Josef Kopecký.

Stavební úpravy a další postup příští týden projedná komise architekta města.

Jak se navíc ukázalo, společnost Teza prováděla opravy objektu na základě čtrnáct let staré studie a bez stavebního povolení.

„Řešilo se, kde se projekt vzal. V době, kdy měl být schválen, jsem seděl v komisi architekta. Prohrabal jsem svoje papíry a zjistil, že jediné, co jsme projednávali, byla studie, co by se s Červeňákem dalo dělat,“ řekl Kopecký.

V dokumentu z dubna 2004, který má Deník k dispozici, se uvádí, že komise bere studii na vědomí a v případě realizace doporučuje, s ohledem na historickou hodnotu budovy, opakovaně posoudit možnost zachování nebo opravy původního cihelného zdiva.

To potvrzuje i Jaroslav Zedník. Ve vyjádření, které v pátek zveřejnil na sociálních sítích, postup společnosti Teza ostře zkritizoval. „Bez toho, aby pracovníci Tezy tento návrh předložili komisi architekta k novému projednání a požádali stavební úřad o povolení změny vzhledu fasády, zahájili stavbu bez jakékoli konzultace se zodpovědnými osobami,“ nebral si servítky.

Bez povolení

Pochybení městské společnosti při opravách Červeňáku je o to závažnější, že na jejich realizaci neměla stavební povolení. „Stavební úprava objektu, který je v majetku města, žádné stavební povolení ani ohlášení neměla,“ potvrdil vedoucí odboru výstavby městského úřadu Jiří Maleček.

Jednatel společnosti Teza Gustav Doleček se k záležitosti, která přilila oleje do ohně předvolebních půtek, vyjadřovat nechtěl. „Jedná se o dílčí opravu fasády, není to nic razantního. Kdysi na to byla zpracovaná studie, která prošla komisí městského architekta,“ sdělil na dotaz Deníku.

Kromě razantní proměny vzhledu budovy upozorňují odpůrci stavebních úprav na historickou hodnotu stavby. Autorem projektu, podle kterého byl městský bytový dům v letech 1929 až 1931 postaven, je rodák z Horní Sloupnice – architekt Vojtěch Vanický.

Přestože budova Červeňáku není památkově chráněná, odborníci ji považují za mimořádně hodnotnou.

„Nepřehlédnutelná stavba s režným cihelným průčelím náleží do vrcholné fáze tvorby architekta Vanického, ovlivněné funkcionalismem i tvorbou Jana Kotěry,“ píše pardubická památkářka Jitka Svobodová v doprovodném textu k právě probíhající putovní výstavě o prvorepublikové architektuře, která je v těchto dnech k vidění v Pardubicích. Národní památkový ústav, který výstavu připravil, zařadil Vanického Červeňák, spolu se sokolovnou v Dolní Sloupnici, mezi významné funkcionalistické stavby Pardubického kraje.