Na začátku všeho bylo mateřství a otázka, kam půjdou děti do školky. Tu samy sobě položily minimálně dvě ženy, Veronika Pavlová a Iva Němcová z Vysokého Mýta. V okolí se však nenacházela vhodná varianta, a tak celou věci vyřešily po svém. Rozhodly se založit vlastní lesní školku.

„Náš cíl byl od začátku jasný. Vytvořit bezpečné a zároveň podnětné prostředí pro děti, ale třeba i jejich rodiče,“ vysvětlila Němcová, která ještě před mateřskou dovolenou pracovala jako projektová manažerka ve velkých firmách.

Psali jsme:

Jako lesní školka. Hostovická mateřinka je neustále v přírodě
FOTOGALERIE: Jako lesní školka. Hostovická mateřinka je neustále v přírodě

Právě narození dcery jí však přenastavilo priority. „Nikdy jsem nad ničím takovým, jako je založení školky, nepřemýšlela. Pak se mi ale narodila dcera a můj život se úplně změnil,“ řekla Němcová.

Veronika Pavlová nejdříve pracovala v účetní kanceláři, posléze však začala studovat předškolní pedagogiku. A v té době se jí narodilo první dítě. „V našem okolí se žádná pro nás vhodná školka, která by byla otevřena celý týden, nenacházela, a tak jsme se rozhodly, že si založíme vlastní,“ popsala Pavlová.

Na pozemku se pasou krávy

Základem bylo najít ty správné lidi. To se podařilo a záhy mohl vzniknout spolek. „Úředně nám to otevřelo cestu k založení školky,“ uvedla Pavlová. Po prvních peripetiích společně s dalšími nadšenci našli idylický pozemek na Vraclavi. Nedaleko se nachází rokle, les a na hranici místa, kde už brzy bude stát školka, se pasou krávy.

Kombinace montessori i waldorfské pedagogiky je cesta, kterou se ve školce chtějí vydat.

Děti najdou zázemí v teepee, jehož základy budují právě rodiče, kteří se chystají poslat děti do nově vznikající školky. „Teepee bude sloužit k setkávání kolem ohně a bude zde zázemí pro komunitní kruh. Děti tu najdou také řadu ručně vyrobených montessori pomůcek, které budou moci zkoumat a učit se na nich nové dovednosti,“ nastínila Pavlová.

Zdroj: Youtube

Právě kombinace montessori i waldorfské pedagogiky je cesta, kterou se ve školce chtějí vydat. Jedna z žen, které jsou v zakládajícím týmu se dokonce stane průvodkyní, tedy pedagožkou, která bude školáčky během dne opatrovat. „Dva roky pracovala v jiné lesní školce, má zkušeností i ze státních školek,“ řekla Pavlová.

Na pozemku nebude jen teepee, ale také dřevěná patrová chatička. „Vybraly jsme ji z důvodu prostoru a také montáže na místě, protože prostor školky není dobře přístupný pro přepravu maringotky,“ dodala Němcová. Topit se zde bude dřevem a v patře budou děti přespávat.

Autobusové nádraží - ilustrační foto.
Pomočené nádraží v Žamberku. Řidičům na busáku zoufale schází jakékoliv zázemí

Jen stavba chatky však vyjde na téměř 600 tisíc korun. „Kromě toho na místě postavíme také teepee, kompostovací toalety i kadibudky,“ vyjmenovala Pavlová.

V silách rodičů však není ufinancovat vyprojektovanou školku, a tak nyní oslovují veřejnost. „I nás nemile překvapily ceny prakticky čehokoliv, co pro děti potřebujeme. Nicméně věříme, že i v dnešní nepříznivé době to s vaší pomocí zvládneme a projekt dotáhneme do zdárného konce,“ uzavřela Pavlová.