„Ruším zhruba třicet míst, ale výpověď dostává jen osm zaměstnanců. Nenahradili jsme některé odchody zaměstnanců do důchodu a některé funkce slučujeme. Sestry nepropouštíme žádné, protože jsou například nahrazovány na jiných odděleních, kde odcházejí na mateřskou dovolenou. Zavíráme také jednu stanici neurologického oddělení, přičemž tato péče nekončí, ale bude umístěna pouze na jednom oddělení, v jednom podlaží. Snižuje se tak počet lůžek ze čtyřiapadesáti na třicet. Neurologie částečně suplovala ortopedii a rehabilitaci, nyní se na lůžkách bude věnovat především klasickým neurologickým chorobám. Obecně ale bude platit, že péče mnohdy poskytovaná na lůžku se bude přesunovat do ambulantní části,“ uvedl Martin Procházka, ředitel nemocnice.

Sníží počet sálů

V nemocnici snižují i počet provozovaných operačních sálů, což znamená, že se prodlouží čekání na některé plánované operace. Nenaplánované akutní operace budou samozřejmě prováděny beze změny. Se všemi dosavadními službami včetně záměru nahradit uzavřenou část neurologie akutní rehabilitací, se vedení ústecké nemocnice přihlašuje do výběrového řízení na akutní lůžkovou péči v Pardubickém kraji, které se uskuteční na podzim na ministerstvu zdravotnictví.

Pokračuje jednání se zdravotními pojišťovnami o možnosti zvýšit platby za zdravotní péči především v oblasti intenzivní péče.

„Vyjednávání stavíme na tom, že potřeba intenzivních lůžek je daleko větší než hradí zdravotní pojišťovny. Jinak bychom nebyli schopni se postarat o celý region“ dodal Martin Procházka.