O nové dárce je vždy zájem

„O nové dárce je vždy zájem. Je vhodné mít v registru hodně mladších dárců, kteří jsou spolehliví a přijdou akutně i na zavolání. Snažíme se dělat i různé akce, například minulý rok jsme měli dotazníkovou akci s losováním zúčastněných a se sponzorskými dary,” uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení litomyšlské nemocnice Simona Leníčková.

Podobná situace je ve všech nemocnicích v Pardubickém kraji. Transfuzní oddělení přivítají všechny dárce, nejširší využití má krevní skupina nula a krevní skupiny s negativním Rh faktorem.

Pardubická krajská nemocnice má v evidenci 4265 dárců, a to takových, kteří v posledních dvou letech alespoň jednou darovali krev nebo její složky.

Krajská nemocnice dělá trvalý nábor a spolupracuje například s Univerzitou Pardubice, Východočeským divadlem či Českým rozhlasem.

Kdo může darovat krev?

Darovat krev může zdravý člověk od osmnácti do šedesáti let a může přijít na kterékoli transfuzní oddělení bez doporučení. Nemocnice v Pardubickém kraji obvykle trvají na předchozím objednání.

Ženy mohou dát krev čtyřikrát do roka, muži pětkrát. Plazmu a krevní destičky lze darovat každé dva týdny, v případě plazmy až 25 litrů za rok. Nejvíce dárců je mezi 25 až 35 lety, dvě třetiny jsou muži. Až 45 procent dárců má krevní skupinu A či 0, pětina B, pět až sedm procent AB. Čtyři krevní skupiny objevil lékař Jan Janský, od jehož smrti uplynulo 8. září 90 let. (zr, čtk)