Nelehké poslední dva měsíce za sebou má Orlickoústecká nemocnice. Od poloviny září, kdy na funkci ředitele rezignoval dlouholetý ředitel Martin Procházka, byl pověřen řízením zařízení primář hematologie a transfúzního oddělení Jiří Řezníček. A kromě finančních potíží způsobených sníženým vyúčtováním zdravotní péče ze strany VZP, jež zapříčinily odchod Martina Procházky, musí řešit další svízel. Také ústeckoorlickému špitálu hrozí odchod lékařů nespokojených s finančním ohodnocením a pracovními podmínkami. Jak velký bude dopad celorepublikové akce „Děkujeme, odcházíme“, ale zatím není jasné.

„Riziko odchodu je prakticky ve všech nemocnicích, jedná se především o situaci mladých lékařů,“ řekl Deníku zastupující ředitel Jiří Řezníček a hned vysvětlil proč: „Mají jednak komplikovaný systém vzdělávání, odměny v Čechách výrazně pokulhávají za tím, co mají lékaři na západ od nás. Přirozeně po škole volí místo, kde mají jasný systém vzdělávání, dobré finanční ohodnocení a případně i méně přesčasových hodin. Je logické, že stejný pohled na svět mají i lékaři v Orlickoústecké nemocnici.“

Primář ale zároveň připomněl, že protestní akce se týká především fakultních nemocnic a zařízení poblíž hranic. Právě tam je podle něj reálný odchod části ústeckých lékařů. Co by to znamenalo?

Jiří Řezníček byl ve své odpovědi k případnému exodu lékařů opatrný. „Nejsem schopen v této chvíli říct, jak rozsáhlý odchod hrozí, ale může nastat problémová situace. V takovém případě bychom těžko zajišťovali odpolední a večerní služby, a to logicky povede ke snížení úrovně poskytované péče,“ připustil. Kolik výpovědí může mít do konce roku na stole, nebyl s to odhadnout. „U nás je situace specifická tím, že nemáme založen Lékařský odborový klub, tedy vlastní odbory. Nemáme partnera, který by měl jasné přehledy, kolik lékařů a z jakých oddělení chce odejít,“ vysvětlil zastupující ředitel. Nemocnice v Ústí nad Orlicí nemá na růžích ustláno také z dalšího prozaického důvodu: náhrady za případné „ztráty“ jednoduše nejsou.

„Těžko si představit, že bychom měli v záloze lékaře, kteří by k nám případně nastoupili. Je dobře známo, že nám prakticky celý rok visí na našem webu nabídka volných míst prakticky ve všech oborech. Zájem o ně není,“ přiznal Jiří Řezníček a nelehkou situaci, kterou ale označil ve výsledku za stabilizovanou, opepřil další skutečností: „Stát mluví o tom, že nám pojišťovny uhradí o pět procent finančních prostředků méně než letos. Těžko si lze představit, že bychom byli schopni výrazně lépe platit personál. I když jsem přesvědčen, že by si to zcela určitě zasloužil.“

Orlickoústecká nemocnice nicméně získá v těžkých časech zanedlouho novou posilu: od 1. února 2011 by měl ředitelskou funkci převzít Svojmil Petránek, současný primář Neurologického oddělení pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce. Ve čtvrtek o tom informovala oficiální tisková zpráva vedení Pardubického kraje. „Do výběrového řízení na obsazení funkce ředitele Orlickoústecké nemocnice se přihlásilo šest zájemců. Všichni prokázali vysokou erudici a odbornost,“ sdělila radní zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová.

JAN POKORNÝ