Podle mluvčí nemocnic Pardubického kraje Kateřiny Semrádové se vyhrocená personální situace týká pouze Pardubické nemocnice. Ta přitom chtěla nové lékaře lákat na supermoderní pavilon urgentního příjmu, který se v krajské nemocnici otevřel před měsícem.
Na konci března ale nastala úplně opačná situace. V pardubické nemocnici podalo výpověď najednou 56 lékařů. Pro krajskou nemocnici to znamená třináct procent lékařů. Co přesně za výpovědmi stojí, zatím není jasné. Mluvčí nemocnic sdělila, že zdravotnickou péči v nemocnici to zatím neohrožuje a postup lékařů je možné brát jako tlak na vedení před vyjednáváním s odboráři.
„Je to konflikt, který vznikl mezi lékaři a vedením nemocnice,“ řekl pro ČTK lékař ARO Ján Motešický. Zdravotníkům už běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Mluvčí nemocnic situaci momentálně dále nechce komentovat.
Hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM) poukázal na novelu zákoníku práce, která je podle něj nedomyšlená. „Pro nás jako vlastníka je to situace nepříjemná. V každém případě dochází na naše slova, kdy jsme upozorňovali, že novela zákoníku práce je nedomyšlená zejména v oblasti přesčasové práce, což se nyní ukazuje zejména při výpočtu konkrétních mezd jednotlivých lékařů,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s tím, že pokud by se v loňském roce nechala záležitost být a nevstupovalo se zbytečně do změny legislativy, tak by zdravotnictví fungovalo bez větších obtíží.
Jednání lékařů a vedení nemocnice by se mělo uskutečnit ještě tento týden. Podle odborářů ale komunikace s vedením vázne.
Co na celou situaci říkají odboráři? Zafungoval nedávno otevřený nový pavilon jako lákadlo pro lékaře? Dozvíte se v další části článku pro předplatitele Deník klubu.
„Na otázku motivace k výpovědím nemohu odpovídat za kolegy lékaře. Mohu jen potvrdit, že jednání s vedením nemocnice se ani naší odborové organizaci nedaří dle představ. Termíny plánovaných schůzek jsou odkládány. Na e-mailovou korespondenci dle našeho názoru nereaguje zaměstnavatel adekvátně. Na problém v komunikaci upozorňujeme od loňského podzimu,“ upozornila předsedkyně odborové organizace laborantů a pracovníků ve zdravotnictví v nemocnici Pardubického kraje (OALPZ) Jana Němcová s tím, že situaci považují za velmi vážnou.
Ve zdravotnictví dlouhodobě chybí nejenom lékaři a sestry, ale i sanitáři nebo údržbáři. Pracovní podmínky a platové ohodnocení jsou podle nich takové, že noví nepřichází. I nemocnice v Pardubickém kraji mají problémy s personálem dlouhodobě.
Schválení novely zákoníku práce, která měla umožnit zdvojnásobení ročního objemu dobrovolných přesčasů zdravotníků na 832 hodin, vyvolalo v Česku loni protesty části lékařů. Výpovědi z přesčasů na konci roku podalo v Pardubickém kraji přes 300 lékařů. Nemocnice proto následně omezily péči a odložily některé plánované zákroky. Už tehdy odboráři varovali, že neřešená personální krize může vést k horší péči o pacienty.
Jen v pardubické nemocnici chybí lékaři pro internu, ARO i chirurgické obory. Nechybí ale jen doktoři, ale i nelékařský personál. Nedostatek je i zdravotních sester, porodních asistentek nebo záchranářů. Problém je navíc patrný v celém Pardubickém kraji. V nemocnicích je dlouhodobý podstav, práce je náročná a platy jsou podle zaměstnanců nízké.
„Pokud se výrazně nezlepší podmínky práce v nemocnici pro všechen zdravotnický personál, dostaneme se do situace, kdy se sami za pár let potřebné péče nedovoláme,“ upozornila již před časem Jana Němcová z OALPZ.
Lákadlo nezafungovalo
Nyní měli dát výpověď lékaři ze šesti oddělení, mezi které patří i anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO). Další personální krize nastala pouhý měsíc potom, co se v areálu pardubické nemocnice otevřel nový supermoderní pavilon za dvě a půl miliardy korun. Právě nový centrální urgentní příjem měl být přitom lákadlem pro lékaře i nové zaměstnance.
„Myslím si a doufám v to, že celý tento nový objekt bude velkým lákadlem pro nové kapacity a doufám, že z celé republiky, protože tady opravdu máme špičková zařízení. Myslím si, že noví lékaři, kteří budou chtít pracovat na nových přístrojích, se určitě najdou,“ řekla při otevření nového pavilonu náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková, která v minulosti naznačila, že kraj není schopen personální situaci v nemocnicích vyřešit, ale je schopen motivovat nové lékaře.