Majitelka dvou psů z Vysokého Mýta řeší zdražování různými způsoby. „Mám dva psy. Pětiletého zlatého retrívra a desetiletého pražského krysaříka. Retrívr je zdravý a sní toho spoustu. Proto vybírám na e-shopech podle ceny. Neřídím se značkou,” vysvětlila Novotná.

Granule od loňského dubna zdražily podle některých obchodníků o 7 procent, pamlsky o 5 procent, konzervy a kapsičky o 12 až 17 procent. Další výrobci zvedali ceny v průběhu minulého roku opakovaně. Výrazné zdražení proběhlo také u krmných piškotů. Tam cena vzrostla o 40 procent.

U druhého psa je však situace mnohem komplikovanější. „Pražský krysařík musí dodržovat přísnou gastrodietu. Pokud nebudu kupovat prémiové granule, mohlo by to s ním dopadnout velmi špatně,” popsala Novotná.

Proto nekupuje krmivo ve zverimexech, ale pouze u veterináře. „Náš veterinář mi vždy poradí, co je pro našeho psa nejlepší. Když se jeho stav zhoršuje, ihned zkoušíme jiná krmiva. To samé platí pro pamlsky. U nich musím také hodně přemýšlet, jaké vůbec mohu vzít,” dodala vysokomýtská chovatelka.

Psi by se neměli krmit pouze granulemi.
Senior: Já se uskrovním, ale můj pes dostane kvalitní potravu, i když je drahá

Problém zdražování netrápí jen chovatele, ale také provozovatele zverimexů. „Je to bída. Mám kamenný obchod a vlastním malý e-shop. Výdělky na internetu mi zaplatí maximálně nájem prodejny. Je to rok od roku horší, i když zákazníků chodí dost,” popsal prodejce krmiv z Chocně Karel Chvojka.

Situace je náročná i podle provozovatelky zverimexu ve Vysokém Mýtě Lenky Gebauerové. „Bohužel jsem zdražení pocítila dost výrazně, a to nejen na sortimentu, ale i na nájmu. V průběhu loňského roku zdražili všichni naši dodavatelé napříč sortimentem. Ovšem nejcitelnější zdražení se týká krmiv, kde zvyšování cen nadále probíhá,” sdělila Gebauerová.

Podle ní zdražily například granule od loňského dubna o 7 procent, pamlsky o 5 procent, konzervy a kapsičky o 12 až 17 procent. Další výrobci zvedali ceny v průběhu minulého roku opakovaně. Výrazné zdražení proběhlo také u krmných piškotů. Tam podle ní cena vzrostla o 40 procent.

Pokud majitelé nedbají na zdravý jídelníček svých čtyřnohých mazlíčků, na zdraví zvířete se to podepíše
Kvalitní krmivo je pro psa důležité. Špatná strava může vést k různým potížím

„Paradoxně jsem zaznamenala zdražení také u produktů, které by se daly označit za odpadní či vedlejší produkty jiné výroby - hoblinové podestýlky, jelení a daňčí paroží,” řekla Gebauerová. Dodala, že výrazný nárůst cen proběhl i u steliv pro kočky, hlavně u silikonových podestýlek. U nich byl prý nějakou dobu problém je vůbec nakoupit, protože velkoobchody hlásily výpadek a zboží nebylo skladem.

Řada zákazníků měla především na začátku zdražování tendenci přecházet na levnější značky. Například místo superprémiových na prémiové granule. Ale protože se zdražování dotklo i tohoto sortimentu, nakonec se někteří vrátili ke značce, s kterou byli dlouhodobě spokojení.

„Pozoruji větší porovnávání cen s konkurencí. Dříve nebylo tak běžné, že se zákazník přišel nejprve podívat na ceny, a pak i sám přiznal, že se jde podívat do konkurenční firmy, aby mohl cenu porovnat,” dodala Gebauerová.

Krmení psů. Ilustrační snímek
Češi na krmivech pro své psy nešetří. Navzdory zvyšujícím se cenám

Na ceny od dodavatelů si stěžuje i majitel chovatelských potřeb z Lanškrouna Milan Domlátil. „Nejhorší asi je, že přijde nový ceník a měsíc nato je tu další zdražení. Člověk nedělá nic jiného, než jen zdražuje,” poznamenal Domlátil.

„Samozřejmě se to zákazníkům nelíbí, ale bohužel obchodníci s tím nic nezmůžou, i oni jsou v kleštích, kvůli energiím, výplatám a podobně,” sdělil Domlátil a také potvrdil, že lidé přešli ze superprémiových krmiv na prémiová, dokonce i ostatních věcí se prodává méně.

„Například dříve se lidem líbil obojek pro psa, tak ho koupili. Nyní ho koupí, až když se jim původní rozpadne. Ale bohužel, musíme to nějak zvládnout všichni,” dodal Domlátil.