VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří odpůrci azylantů vedou hon na čarodějnice

Králíky – S Petrem Urbanem, jedním z iniciátorů Výzvy proti šíření nenávisti na Králicku, jsme hovořili nejen o plánech iniciativy.

6.1.2016 1
SDÍLEJ:

Ústav. Ilustrační foto.Foto: Michal Horák

Kdo je Petr Urban
Je mu 25 let, je občanem Králík, kde vystudoval osmileté gymnázium.
Již několikátým rokem působí jako redaktor ve firmě Extra Publishing v oddělení titulů věnujících se oboru IT.
Aktuálně také studuje Informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
Ve volném čase se věnuje mj. ochotnickému divadlu.

 Petr Urban, jeden z iniciátorů Výzvy proti šíření nenávisti na Králicku.V čem spatřujete důvod radikalizace diskuze kolem azylového zařízení na Králicku? Pramení ze strachu, cíleně ji někdo podporuje, nebo je to kombinace více faktorů?

Domnívám se, že jde o kombinaci faktorů. Ministerstvo vnitra jednoznačně podcenilo komunikaci a není schopné říct, kdo, kdy a za jakých podmínek do Králík případně přijde. Dalším důvodem jsou média podávající ne zcela pravdivé informace, což se dá vztáhnout na celé Česko. Není divu, že mají lidé strach, pokud čerpají informace z nejběžnějších masových médií. Informací mají jednak málo, jednak jde o informace zkreslené. Lidé neznají kontext. Nemluví se ani o tvrdých podmínkách pro udělení azylu, ani o tom, kdo o azyl žádá a v jakých počtech. Nešťastné situace dále využívá pan Souček, který se veze na vlně populárního tématu.

Vztahy se kvůli azylantům značně vyhrotily, že?
Část odpůrců – podotýkám, že ne všichni – napadá kohokoli, kdo má jiný názor než oni. Když jsme se na facebooku pustili do diskuzí o tom, jestli bychom se na uprchlíky neměli dívat více lidsky, snesly se na naše hlavy nikoli rozumné argumenty, ale nadávky. Toho jsme ovšem svědky i mimo virtuální prostor. Místo rozumné debaty vás nejodbojnější jedinci zahrnou velmi nepěknými urážkami – nebavím se o slabých urážkách, padají opravdu silné výrazy a doporučení.

Ve virtuálním prostoru je diskuze asi nejživější a nejostřejší…
Za tímto účelem dokonce vytvořili nejméně jeden falešný facebookový profil. Také využívají anonymního profilu s názvem Králíky Grulich, z něhož nelze vyčíst, kdo s vámi komunikuje. Na facebookové stránce s událostí na podporu naší výzvy někteří lidé píší, že mají podobné zkušenosti jako my, a sice mít nestejný názor je nepřípustné. Potvrzují to také lidé, s nimiž jsme mluvili už dřív. Po našem vystoupení na Střelnici se nám jedna paní svěřila, že si do té chvíle se svým názorem připadala jako exot. Tito lidé jsou za své názory napadáni, je používáno vypouštění nepravdivých pomluv a jsou vytahovány osobní věci. Lze to shrnout tak, že někteří odpůrci azylantů vedou prakticky hon na čarodějnice.

Můžete konkrétně uvést, co je podle vaší iniciativy ze strany odpůrců „přes čáru"?
Za čárou se nachází překrucování faktů. Například Pavel Strnad, ředitel kulturního domu, byl osočen z toho, že v Králíkách chce uprchlíky, a to na základě vytržení věty z kontextu.
Manipulací je více. Za silnou kávu osobně považuji kampaň postavenou na dětech. Sám jsem obdržel SMS o tom, že se budou před budovou bývalého DVÚ zapalovat svíčky. Cituji: „na protest proti ukradenému dětství našich dětí a nesouhlasu s umístěním azylového zařízení v Králíkách." Pochopil bych demonstraci proti rozhodnutí o umístění azylantů, ale odvolávat se na ukradené dětství dětí mi připadá mimo. Na facebooku ale najdete i fotky z akce, kde vidíte zapálené svíčky na schodech a za nimi malé děti. Z mého pohledu si někteří z dětí udělali štít. Pokud není tohle citové vydírání, pak už nevím…

Co například považujete za nejčastější mýty o azylovém zařízení v Králíkách, respektive uprchlících obecně?
Mýtem je to, že by měli uprchlíci v Králíkách zůstat. V Králíkách má vzniknout pobytové středisko, které pouze slouží k ubytování žadatelů o azyl, a to po dobu řízení ve věci jejich žádostí o mezinárodní ochranu. Mělo by jít o šest až devět měsíců. Česko navíc zatím žádná velká vlna uprchlíků nezasáhla, žádostí o mezinárodní ochranu do října 2015 přišlo 1245. Z toho zdaleka nejvíce žádostí přišlo z Ukrajiny.
Žadatelé a žadatelky ze Sýrie byli třetí v počtu 111 žádostí. Tito Syřané pak nepředstavují teroristickou hrozbu, neboť oni jsou těmi, kdo před teroristy ze své země prchají. Navíc tito Syřané, a kdokoli další, by do Králík přišli z přijímacího střediska, které můžeme považovat za účinný filtr.
Dá se také zjistit, kolik nelegálních uprchlíků policie každý den dopadla. Tato statistika se pohybuje kolem jednotek lidí maximálně.
Nemluví se o tom, proč k nám uprchlíci nechtějí – prezident se vyjádřil, že je tady nechce, zatímco například v Německu Angela Merkelová řekla, že neodmítne jediného Syřana. Uprchlíci mohou v Německu začít pracovat po třech měsících od zahájení řízení ve věci o mezinárodní ochranu, v Česku je to možné ale až po dvanácti měsících. I to jsou důvody, proč (syrský) uprchlík nejde do Česka, ale raději do Německa. Nemluví se o tom, že aspoň v první vlně ze Sýrie prchají lidé vzdělaní, kteří za cestu přes moře zaplatili nehorázné peníze s tím, že ví, do jakého rizika se pouští. Terorista nebezpečnou cestu na přeplněné lodi podnikne méně pravděpodobně. Ale zase, do Česka Syřané skoro nepřichází.
Zapomíná se i to, že také Češi v minulosti utíkali do zahraničí.

Dovedete porovnat vaše „síly" s odpůrci?
Zatím jsme sbírali podpisy pro podporu výzvy jen na internetu. Na stránce nenavistvkralikach.cz podporu vyjádřilo 44 občanů a občanek z Králicka a pak 16 lidí odjinud. K naší facebookové události se připojilo zhruba sto lidí. Ještě mohu dodat, že výzvu podporují také někteří zastupitelé Králík, není překvapivé, že snahu o zklidnění debaty uvítali.
Nejaktivnější skupina kolem pana Součka je sice hlasitá, ale domnívám se, že těch radikálních jedinců víc než deset, dvacet nebude. Nic než dohady a smyšlenky v tomto ale nabídnout nemohu.

Jak hodnotíte dosavadní kroky a jednání ministerstva, kraje, města?
V tomto směru nelze nezkritizovat ministerstvo, které mlčelo. Ze starších novinových článků vyplynulo, že se úplně stejně chovalo kdysi, když mělo vzniknout azylové centrum v Kostelci nad Orlicí. Vrcholem bylo, že na poslední chvíli zrušilo účast na debatě s občany, které se tak nakonec zúčastnil pouze hejtman Pardubického kraje. Nedostatek komunikace potom odneslo především aktuální vedení města, které se přes snahy nedokázalo zbavit osočujících výroků o tom, že nic neudělalo. Budova bývalého DVÚ ale městu nepatří a starostka na některém (nebo hned na několika) jednáních zastupitelstva Králík řekla, že město udělalo maximum v tom, aby budova přešla do jeho rukou.
Hejtman Pardubického kraje se také snažil, aby azylové centrum v Králíkách nevzniklo, nedokáži ale posoudit, jestli udělal maximum, v tomto ohledu nemám dostatečné kompetence. Nedělám si iluze, že by nebyla pravda, že Králíky udělaly maximum, aby mohly budovu spravovat samy. Vedení města chce situaci uklidnit a prozatím bylo slyšet, že Králičáci azylové centrum nechtějí. Odráží se to pak v krocích o získání budovy, na prosincovém zastupitelstvu pak tyto snahy oficiálně potvrdilo patřičným usnesením.

Na veřejné debatě hejtman slíbil, že dalších jednání by se měli účastnit i zástupci veřejnosti – budete usilovat o to, abyste byli přizváni také?
Od té doby nevíme o tom, že by hejtman podnikl další kroky k debatě. Ale ano, chceme, aby se debaty účastnily všechny strany, není možné debatovat pouze s jednou částí obyvatel. Mezi diskutéry by měla panovat názorová diverzita, což by ostatně mělo platit vždycky a všude. Stejně tak bych nepovažoval za šťastné, aby byl slyšet pouze nadšený hlas, je potřeba, aby se oba tábory vyvážily. Byli jsme už ale vedením města Králíky přizváni k dohledu na produkci ankety, například vytváření otázek, na které budou místní odpovídat.

Zmiňujete, že chcete jít například cestou osvěty, máte už konkrétní plán?
Pro nás čtyři autory a autorky výzvy platí, že jsme pracující, kteří mají milion povinností. Někteří z nás ještě vedle zaměstnání studují. V rámci možností jsme na 16. ledna naplánovali promítání filmu, jenž pomáhá pochopit kontext ve válkou zmítané Sýrii. Během ledna by dále měl dorazit člověk, jenž má se syrskými uprchlíky reálnou zkušenost. Tato přednáška spojená s debatou by měla mít největší vypovídající hodnotu. Termín je ještě v jednání. Nejspíš nemá cenu zmiňovat, že jinak ve svém osobním volnu debatujeme s různými lidmi a snažíme se jim situaci vysvětlit. Doufáme, že to bude mít pozitivní výsledek.
O definitivním názoru obyvatel Králicka ale rozhodne anketa, kterou město chystá na leden.

Autor: Šárka Mikulecká

6.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Tělesně postižení hledali práci na burze

Pardubický kraj, Chrudim - Na chrudimské pobočce Úřadu práce ČR se uskutečnila Burza práce pro tělesné postižené a setkala se s velkým ohlasem. Dorazilo dvanáct zaměstnavatelů a zhruba stovka uchazečů o práci.

AKTUALIZUJEME

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Pardubický kraj, Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Nejvíce se volilo v Dolní Moravě, nejméně v Cotkytli

Ústí nad Orlicí - Volby do poslanecké sněmovny měly slušnou účast. V okrese Ústí nad Orlicí přišlo k volebním urnám 63,75% voličů.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení