„Od počátku příštího roku budou obyvatelé města a spádové oblasti vyřizovat tyto žádosti na vysokomýtském úřadu práce v Žižkově ulici. Tento měsíc se všechny věci, které s těmito dávkami souvisejí, přestěhují na úřad práce, teď tam jsou jen prázdné místnosti. U nás na městském úřadě zůstanou všechny ostatní agendy, třeba péče o nezletilé děti a mladistvé, sociální kurátorství pro mladistvé, drogová problematika, prevence kriminality, ale také kurátorství pro dospělé nebo péče o nesvéprávné občany,” komentovala současný stav vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví vysokomýtského městského úřadu Romana Vondřejcová.
Hmotných dávek se měsíčně vyplácí ve Vysokém Mýtě kolem 600 tisíc korun asi 150 žadatelům, v kategorii příspěvků na péči je dvanáct set příjemců, jež dostanou více než čtyři miliony korun. Více než stovce příjemců dávek pro zdravotně postižené vydává radnice měsíčně přibližně šest set tisíc korun. „S převodem agend ke konci roku je spojen přechod pracovnic, které tyto činnosti vykonávají, od nás na úřad práce. Z mého odboru tam přejdou čtyři,” doplnila Romana Vondřejcová.
Jisté je, že někteří příjemci dávek budou zřejmě od počátku nového roku zmateni při vyřizování svých záležitostí, musejí se proto pečlivě a podrobně seznámit s tím, na kterém místě se konkrétní dávka vyřizuje, aby si ušetřili případnou zbytečnou cestu mezi úřady. Podobná situace však určitě nastane v souvislosti s těmito změnami i v jiných městech.

(jko)