Ke snížení kapacit očkování dojde od poloviny července. Některá místa tak od 14. července přestanou vypisovat nové termíny na první dávky a doočkují už pouze dávky druhé.

„Předpokládáme udržení sítě očkovacích míst při našich nemocnicích akutní péče, a to vždy v prostorách dané nemocnice,“ popsal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Od poloviny července by tak měly očkovat všechny krajské nemocnice a v každém okrese dále minimálně jedno další očkovací centrum. Na Pardubicku se dále bude očkovat v poliklinice Kolf a v Léčebně dlouhodobě nemocných Rybitví, Svitavsku zůstane centrum v Jevíčku, obyvatelé Chrudimska se budou moci naočkovat mimo nemocnici také na Seči a v Hlinsku a očkovací maraton bude pokračovat i v prostorách Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí.

Méně zájemců a změny termínů pro druhé dávky

V současnosti eviduje kraj přibližně 500 nově registrovaných zájemců o očkování denně. Jedním z problémů, se kterými se očkovací místa nyní potýkají, je změna intervalu pro očkování druhou dávkou a možnost měnit si termín druhého očkování.

V Pardubickém kraji dosud dostalo alespoň první dávku vakcíny 239 519 lidí. Celkem tak bylo proočkováno necelých 46 procent populace kraje. Jedná se o třetí nejméně proočkovaný region hned za Olomouckým a Moravskoslezským krajem.

„Bohužel jsou lidé, kteří chtějí změnit svůj termín očkování i několikrát, což je náročné jak pro infolinky, tak pro očkovací místa a plánování jejich kapacit. Chtěla bych poprosit všechny, aby si měnili termín očkování pouze tak, jak je povoleno, a to je v jen výjimečných a odůvodnitelných případech,“ vyzvala veřejnost náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Podle ní je Bezpečnostní rada Pardubického kraje připravena okamžitě navýšit kapacity očkovacích míst. To potvrdil také hejtman. „V případě našich příspěvkových organizací, Lázní Bohdaneč a Luže předpokládáme možnost rychlé aktivace očkovacího místa v případě potřeby,“ popsal Netolický.

close Očkování podle krajů. Pardubický kraj je po přepočtu na obyvatele třetí nejhorší info Zdroj: MZČR zoom_in Očkování podle krajů. Pardubický kraj je po přepočtu na obyvatele třetí nejhorší

Mírně zvýšený zájem o očkování systém zaznamenal například v minulém týdnu, kdy se otevřela registrace také dětem mezi 12 a 15 lety. Pro očkování dětí jsou nyní vyčleněny kapacity v pěti vakcinačních místech. „Očkování dětí bude možné pouze v očkovacích místech provozovaných Nemocnicí Pardubického kraje v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Svitavách, a to vždy v konkrétní dny, do kterých bude umožněna registrace,“ poznamenala Matoušková.

V Pardubicích se děti budou moci naočkovat už od 8. července, v ostatních místech od 12. července. „Vše je ovlivněno tím, že u očkování této skupiny musí být vždy přítomen pediatr,“ dodala náměstkyně.

Pracovní skupina také schválila oslovení krajské hospodářské komory s nabídkou očkování ve firmách. „Chceme zjistit poptávku po tomto typu očkování přímo ve firmách s využitím závodních lékařů, což by mohlo opět zvýšit proočkovanost populace,“ doplnil hejtman Netolický.