Jen na ústecké náměstí zavítalo odhadem kolem tří stovek lidí. Při zpěvu koled a písně Jiřího Suchého Vánoce, vánoce přicházejí je doprovodil smíšený pěvecký sbor Alou Vivat. 

Podle emeritního sbormistra Josefa Novotného, který zpívání doprovázel mluveným slovem, Ústí opět nejméně o jednoho účastníka předčilo nedalekou Českou Třebovou.

Ale vážně. Zazpívat si a pozdravit Oušťáky přišel i starosta Petr Hájek. A dobře se bavili i nejmenší zpěváčci, kterých bylo v první řadě pod pódiem hned několik.

Podobně to vypadalo v dalších dvaceti městech a obcích, kde se přesně v šest hodin večer rozezněly sbory hlasů. Zpívalo se na tradičních i méně tradičních místech, na náměstích, návsích, ale rovněž třeba na statku nebo v žamberském pivovaru Kanec.

Do akce Česko zpívá koledy se letos na Orlickoústecku zapojili v Brandýse nad Orlicí, Černovíru, Českých Heřmanicích, České Třebové, Dolní Dobrouči, Helvíkovicích, Hnátnici, Jablonném nad Orlicí, Lanškrouně, Letohradu, Lichkově, Lukavici, Lukové, Nekoři, Sopotnici, Třebovicích, Ústí nad Orlicí, Vysokém Mýtě, Žamberku a Žichlínku. 

Podívejte se, jak se akce povedla v jednotlivých městech a obcích… 

Česko zpívá koledy v Letohradě.Zdroj: Vladimír Zamazal

V Letohradě se zúčastnila asi stovka lidí. "Bohužel akce po několik let koliduje z Vánočním koncertem místní ZUŠky, tak je to pochopitelně na účasti znát. Počasí bylo v pravdě zimní! Lehce sněžilo a teplota se pohybovala těsně pod bodem mrazu. Při zpěvu byly svým  chováním bezprostřední především malé děti, které uváděné koledy znají ze školek a natřásaly se perfektně do rytmu.Zádrhel nastal při uvádění koledy Pásli ovce Valaši, kde klávesista měl v notách zapsánu repetici a v textu nebyla, ale po krátké domluvě se vše ujasnilo, domluvilo a koleda se zazpívala opět od začátku i se zmíněnou repeticí," zhodnotil za organizátory Petr Buryška. 

Česko zpívá koledy v Žamberku.Zdroj: Deník / Iva Janoušková

V Žamberku se Česko zpívá koledy konalo tradičně v pivovaru Kanec. Sešlo se zhruba pět desítek lidí, kteří si společně se sborem Vlaštovičky ze Základní umělecké školy Petra Ebena Žamberk zazpívali šestici koled. Tím to ale nekončilo, následovalo vystoupení Vlaštoviček a po nich saxofonisté "zušky". 

Česko zpívá koledy v Sopotnici.Zdroj: Jaroslava Malinová

V Sopotnici se tradičně zpívalo ve Farské zahradě. "Letos jsme se sešli opět ve Stodole na Farské zahradě, kde bylo podstatně lépe než venku, neboť jsme krb roztopili už v brzkých odpolednich hodinách. Vzhledem k počasí se nás sešlo pouze 71, nicméně možná o to byla atmosféra více "domácí". Koláčky a horký čaj byly k dispozici pro všechny příchozí v dostatečném množství. Jako každý rok, po odzpívání "povinných" koled, jsme pokračovali dalšími koledami z našeho zpěvníku. Po hodině zpívání byli vylosováni 3 účastníci, kteří obdrželi drobnosti s logem obce," uvedla Dana Malinová. 

Česko zpívá koledy v Helvíkovicích.Zdroj: Petra Pospíšilová

V Helvíkovicích se letos zpívali na statku. "Husté sněžení dodalo letošnímu Česko zpívá koledy romantickou atmosféru, ale trochu ztížilo příchod účastníků na místo konání - obecní statek Helvíkovice č. p. 47. Přesto se jich dostavilo okolo 4 desítek, v dobré náladě a připravených zpívat. Zpívali jsme venku pod střechou altánu, zatímco dvorek statku mizel pod vrstvou čerstvého sněhu. Přezpívali jsme všechny koledy, i tu nepovinnou. Na kytaru nás doprovodil místní hudebník pan Mirek Jeništa. Potom jsme  se společně přemístili dovnitř, kde jsme poseděli u svařáku, dobré kávy a čaje, zákusků a krajíce chleba se škvarkovou pomazánkou," zhodnotila za kulturní výbor Helvíkovice Petra Pospíšilová. 

Česko zpívá koledy v ČernovíruZdroj: Marie Diblíková

Do zpívání se tradičně zapojil i Černovír. "Naše zpívání zahájily děti místní MŠ v černovírské kapli. Za doprovodu zvonu jsme se přemístili na náves.U rozsvíceného stromu za hudebního doprovodu jsme již popáté zpívali koledy. Odměnou byl vánoční punč, svařák a pro děti čaj. K zakousnutí sladké a slané dobroty. Zpívání se vydařilo a těšíme se na příští rok," konstatovala Marie Diblíková. 

Česko zpívá koledy v Českých Heřmanicích.Zdroj: Jan Rensa

Už sedmým rokem se zpívalo i v Českých Heřmanicích. "Jako každý rok jsme si zpívání užili a proletující sníh krásně dokresloval atmosféru přicházejících Vánoc. Po odzpívání koled jsme se zahřáli horkým grogem a dobrým čajem. Každý dostal malý dáreček, letos ozdobenou čajovou svíčku a pro nejmenší byla připravená malá sladkost. Někteří se zdrželi a za doprovodu kláves odzpívali i další koledy. Byl to příjemně strávený podvečer! Děkuji všem za pomoc, paní ředitelce Páleníkové za doprovod, panu Rensovi za fotografie a Městysu i Komunitní škole České Heřmanice za finanční podporu. Dík patří i vám všem z Deníku, kteří za touto akcí stojíte. Krásné svátky, plné pohody a radosti," popsala za České Heřmanice Iva Kučerová.

Česko zpívá koledy v Lukavici.Zdroj: Ilona Severová

V Lukavici, která je od samého začátku tradičním účastníkem projektu Česko zpívá koledy, spojují zpívání s rozsvícením vánočního stromu a vánoční výstavou. "Rozsvítit strom přišlo 400 lidí, odvahu zpívat koledy našlo kolem 80ti z nich. Přesně v 18 hodin, když se začalo zpívat, začala ukrutná chumelenice. Přesto, že zpěváci byli ke konci úplně bílí, s nadšením zazpívali i šestou "dobrovolnou" koledu.  I když by si někdo mohl myslet, že účastníci brblali, že jim chumelí za krk, opak byl pravdou. Krásnou vánoční atmosféru, prý nejvánočnější jaká kdy byla, si všichni pochvalovali a dokonce podezírali starostku, že má dohodu se sv.Petrem a na rozsvícení stromu si u něho sníh objednala. Domněnku dosud obecní úřad nepotvrdil ani nevyvrátil," s nadsázkou komentovala Česko zpívá koledy v Lukavici starostka Ilona Severová. 

Česko zpívá koledy ve Vysokém Mýtě.Zdroj: Lukáš Rufer

Náměstí plné rolniček bylo při Česko zpívá koledy ve Vysokém Mýtě. "Vysoké Mýto se letos díky pracovníkům  Turistického informačního centra – tentokrát v kostýmech, které evokovaly betlémskou náladu -  opět připojilo k akci Česko zpívá koledy. Organizátoři se rozhodli trochu rozšířit obvyklý program. Ten ozdobily děti ze souboru Karosáček, trubači pak z oken Městské galerie také navodili vánoční atmosféru. Na pódiu tón koledám udávali zpěváčci z místní základní umělecké školy pod vedením Jany Andrlové. Závěr rozšířila celosvětově známá písnička Rolničky, rolničky. Více než tři stovky přítomných lidí na náměstí si ji nejen mohli zazpívat, ale doprovodit i zvukem rolniček, které se ve Vysokém Mýtě ve středu večer rozdávaly," uvedl vedoucí mýtského muzea českého karosářství Jiří Nygrýn. 

Česko zpívá koledy v Dolní Dobrouči.Zdroj: archiv pořadatelů

Zpívání nechybělo ani v Dolní Dobrouči. "Letos jsme se sešli již třetím rokem pod rozsvíceným a krásně ozdobeným stromem uprostřed vesnice. Přišlo si zazpívat asi padesát dospělých a nejméně třicet dětí, převážně z naší školky. Po přivítání a zahřátí punčem pro dospělé i děti byly rozdána texty koled a zpívání začalo. A bylo opravdu srdečné, stejně jako vzájemná přání spokojených Vánoc po ukončení zpívání," řekla organizátorka Dana Petráčková a dodala: "Perličkou byla snad holčička Agátka, které je pouze  1,5 roků, ta nezpívala, ale naše zpívání doprovodila tancem." 

Česko zpívá koledy v Brandýse nad Orlicí.Zdroj: Petr Řehák

Brandýse nad Orlicí se do akce Česko zpívá koledy zapojilo okolo 90 lidí. "Za doprovodu místních muzikantů a dětského dívčího pěveckého sboru základní školy J.A.Komenského pod vedením Antonína Slámy završil vánoční atmosféru poletující sníh, který během krátké chvíle oblékl vánoční strom a celé náměstí do bílého zimního kabátu," podotkl starosta Brandýsa Petr Řehák.