Komunální volby jsou za dveřmi. Stejně jako při těch minulých v nich voliči už brzy rozhodnou o složení 457 obecních zastupitelstev. O jejich hlasy se letos v Pardubickém kraji uchází téměř 13 tisíc kandidátů. Skoro devět tisíc z nich jsou muži, žen je jen necelá třetina.

Extrémy na Svitavsku

Volby před čtyřmi roky přinesly i některé výjimečné situace a extrémy. Pokud jde o volební účast, dvě krajní hodnoty zaznamenali statistici na Svitavsku. Obě obce leží severozápadně od Svitav a jsou od sebe vzdáleny jen necelých pět kilometrů vzdušnou čarou. Nejvíce voličů přišlo k hlasovacím urnám v Kukli. Volební účast zde dosáhla skoro 94 procent. Naopak nejméně voličů, pouhých 27 procent, odevzdalo svůj hlas v sousední Karli.

Na Svitavsku leží i obec s nejmenším počtem oprávněných voličů. Ve Vysoké na Jevíčsku rozhodovalo o složení sedmičlenného zastupitelstva šestadvacet oprávněných voličů. Do volební místnosti jich nakonec dorazilo jen devatenáct. Stojí za zmínku, že i druhá obec s nejmenším počtem voličů je na Svitavsku. V Želivsku mohlo při posledních volbách hlasovat jen o pět oprávněných voličů víc než ve Vysoké.

Ilustrační foto
Komunální volby: O repete usiluje 4,5 tisíce starostů a jejich zástupců

Aby toho nebylo málo, připsala si obec Vysoká v minulých volbách ještě jedno prvenství. Členem zastupitelstva, v němž zasedá téměř každý čtvrtý obyvatel obce, se stal vůbec nejstarší kandidát v Pardubickém kraji. Tehdy třiaosmdesátiletý Bohuslav Motl kandiduje letos ve volbách do zastupitelstva opět. Naopak nejmladšího zvoleného zastupitele v Pardubickém kraji měl Bor u Skutče, stal se jím teprve osmnáctiletý Vojtěch Novotný.

Bez kandidátů

Ve dvou obcích v Pardubickém kraji se komunální volby v původním říjnovém termínu neuskutečnily – Lázech u Dašic a Vísce u Jevíčka. Důvodem bylo, že se v nich nepodařilo sestavit žádnou kandidátku. V celé republice bylo v minulých komunálních volbách takových obcí pouze třináct. Dodatečné volby v Lázech i Vísce proběhly o necelé čtyři měsíce později, do té doby řídil samosprávu správce jmenovaný ministerstvem vnitra.

Zahlceni žádostmi

Obavy, zda se komunální volby uskuteční, panovaly ještě tři měsíce před říjnovým termínem mezi obyvateli obce Seč na Orlickoústecku. Rovněž zde řídil už několik měsíců obecní záležitosti správce jmenovaný ministerstvem vnitra. Všech šest zastupitelů obce totiž na konci roku 2013 rezignovalo. Svoje rozhodnutí zdůvodnili vyčerpaností ze sporu s majitelem jedné z nemovitostí, který obecní úřad zcela zahltil žádostmi podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Na začátku zprvu banálního sporu byl sloupek od plotu.

„Starostu jsem dělal dvaadvacet let a poslední dva roky byly na mrtvici,“ povzdechl si někdejší starosta Jaroslav Dostálek, který už ale kandidovat nechtěl. V Seči šlo nakonec do voleb devět kandidátů a zastupitelstvo opět funguje.

Ilustrační snímek.
Osmdesátá léta v Československu. Vyprošťování z aut bylo v plenkách