Až dva a půl milionu korun by mohla vyžádat rekonstrukce střechy objektu, který stojí ve městě už od roku 1555 a v současnosti jej kromě členů jednoty bratrské využívá také Rodinné centrum Srdíčko a Klub Exit. Kdy se bratrská budova pochlubí novou imitací břidlicové krytiny, ovšem zatím není jasné. Vše záleží na „kondici“ dotačních fondů, z nichž je projekt financován.

S opravami začali před sedmi lety

Nejstarší dům v Ústí nad Orlicí za téměř pět se let existence jen s obtížemi odolával „zubu času“ a protože stav některých částí byl již havarijní, přistoupilo se k jeho postupné rekonstrukci.

„Před sedmi lety jsem zde nastoupil a zjistil, že moji předchůdci neudělali snad patnáct let žádný stavební zásah, jenže jít tehdy na úřad s prosbou o pomoc znamenalo riskovat ztrátu zaměstnání. Především stropy objektu byly v havarijním stavu, takže jsme do některých míst ani nemohli vodit děti,“ vysvětluje pastor ústecké jednoty bratrské Daniel Dostrašil nezbytnost zahájení oprav, které od počátku probíhaly po konzultacích s památkáři.
V prvních pěti letech se pracovalo především na interiéru, dům dostal rovněž nové vchodové dveře, zateplen a omítnut byl přístavek. Předloni se přistoupilo k rekonstrukci střechy, na níž se sto let „nesáhlo“ a jejíž stav začal být rovněž kritický. „Protože jsme ale nedosáhli na peníze z evropských fondů, museli jsme opravy také rozdělit do více etap,“ upřesňuje Dostrašil, proč se do letošního září nechala původní krytina na svém místě.

Střecha bude podobná, jen bez děr

Že se ale s budovou sboru něco děje, si všímají Oušťáci až nyní. Břidlicové tašky nahradila provizorně lepenka, vnitřek střechy už tesaři zbavili všech špatných částí a nahradili novými trámy. „Loni se na střeše proinvestovalo asi půl milionu korun, letos i s podlahou na půdě přibližně stejná částka,“ vypočítává ústecký pastor a vzápětí doplňuje, že do dvou let by mohlo být hotovo. Tedy pokud se ve fondech ministerstev kultury a školství najde dostatek peněz a podpoří–li rekonstrukci, jako v předchozích letech, také kraj. „Celkovou částku bychom rádi stlačili na dva a půl milionu. Až bude oprava hotova, tak kolemjdoucí nepoznají rozdíl, s výjimkou chybějících děr ve střeše. Původní prvky zůstanou, nové tašky budou mít stejnou velikost i barvu,“ uzavírá s humorem Daniel Dostrašil, jenž už nyní plánuje také opravy fasády nejstaršího ústeckého domu a zřízení kanalizační přípojky.

JAN POKORNÝ