„Bezpráví, bezmoc a nejistota,“ takové pocity zazněly z úst Hany Šolcové na tiskové konferenci iniciativy Chcípl pes v pátek 7. ledna. Šolcová zde prý reprezentovala hasiče, kteří nesouhlasí s vyhláškou o povinném očkování vybraných profesí.

„Jsme hasiči, nebojíme se ušpinit si ruce. Ale jsme si vědomi toho, že pokud teď od sboru odejdeme, tak nás očkovací povinnost dostihne i v jiných profesích,“ vysvětlila na konferenci, kterou iniciativa streamovala přes Facebook. Sdílelo ji i politické hnutí Otevřeme Česko, jež je s iniciativou úzce spjato.

Psali jsme:

Demonstrace proti povinné vakcinaci, Praha 9. ledna 2022.
PODÍVEJTE SE: V Praze protestovalo tři a půl tisíce lidí proti povinné vakcinaci

Zdali Šolcová může mluvit jménem hasičského sboru, ale není tak docela jisté. Příslušníci sboru totiž mimo jiné podléhají Zákonu o služebním poměru, který v části 3 zakazuje činnost hasičů a zaměstnanců sboru v politické straně i jakékoliv jednání ve prospěch politického hnutí.

Co je iniciativa Chcípl pes?

Iniciativa Chcípl pes vznikla jako reakce podnikatelů z oblasti gastronomie na vládní opatření. Z iniciativy následně vzniklo politické hnutí Otevřeme Česko, které na podzim 2021 vyslalo své kandidáty do parlamentních voleb. Podporu hnutí deklaruje právě iniciativa Chcípl pes.

„Další dokument, který vymezuje a podporuje žádoucí standardy chování, je Etický kodex příslušníka a zaměstnance HZS ČR,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Také dokument s názvem Pokyn generálního ředitele HZS ČR k poskytování informací veřejnosti jasně vymezuje okruh osob oprávněných k vystoupení na veřejnosti jménem sboru.

Nejedná se přitom pouze o protest proti očkovací povinnosti. Šolcová totiž podle novináře Vojtěcha Gibiše v neděli 9. ledna vystoupila na pražské demonstraci, kde měla mimo jiné prohlásit, že očkování nemá dokončené klinické studie.

Petice proti povinnému očkování

Petice proti povinnému očkování profesních skupin získala téměř 20 tisíc podpisů. Petice však nevyžaduje žádné potvrzení totožnosti, nelze tedy říct, kolik ze signatářů skutečně slouží u některé ze složek integrovaného záchranného systému (IZS). Když bylo počátkem ledna podepsáno pod peticí 14.000 lidí, pracovníků IZS z nich bylo zhruba 3200. U policejního sboru je celkem zhruba 40.000 příslušníků, u armády 23.000, hasičů je přes 10.000. 

A takových výroků pronesla více.

„Skutečnost, že vakcíny dosud nemají ukončené klinické studie a neproběhla otevřená odborná diskuze o jejich nežádoucích účincích a benefitech, ve mně budí nedůvěru,“ zmínila Šolcová v deklaraci členů IZS a ozbrojených sil České republiky proti povinnému očkování, která byla zveřejněna 30. prosince 2021.

Takové tvrzení je však klamné. Česká republika v současnosti objednává čtyři typy vakcín, a to od výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson&Johnson.

Všechny byly registrovány v Evropské unii, tudíž mají ukončené klinické testy.

Hana Šolcová promluvila za neočkované hasiče během konference iniciativy Chcípl pes.Hana Šolcová promluvila za neočkované hasiče během konference iniciativy Chcípl pes.Zdroj: Tisková konference Chcípl pes

Co řekla Hana Šolcová - výňatek z petice: 

„Jsem přesvědčena, že očkování má být rozhodnutím o ochraně zdraví, nikoli o možnosti jít do práce, cestovat nebo obědvat v restauraci. Řešit nemoc, z níž se většina nemocných vyléčí během dvou týdnů, očkováním, které poskytuje ochranu jen po dobu několika málo měsíců, považuji za nepřiměřené. Skutečnost, že vakcíny dosud nemají ukončené klinické studie a neproběhla otevřená odborná diskuze o jejich nežádoucích účincích a benefitech, ve mně budí nedůvěru. Nechci se smířit s tím, že pouhá vyhláška jediného ministra má takovou moc. Moc hrozit ztrátou povolání primárně těm, kteří stojí v boji s nemocí covid-19 v první linii a stáli v ní i v době, kdy očkování neexistovalo. Tehdy situaci zvládli, s nasazením vlastního zdraví a odsunutím soukromého života na vedlejší kolej. Místo toho, abychom jim za jejich obětavost poděkovali, donutíme je odejít?“

„V České republice není a ani nebylo dosud schváleno žádné klinické hodnocení, které by se týkalo použití neregistrované vakcíny proti covidu-19,“ vysvětlila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.

Nadále ovšem probíhají studie kontrolující bezpečnost a účinnost již schválených vakcín. Takzvaná 4. klinická fáze dlouhodobého sledování by měla být dokončena v květnu roku 2023.

Sama Šolcová svá vystoupení odmítá komentovat. „V tuto chvíli necítím potřebu se k věci jakkoli veřejně vyjadřovat,“ napsala redakci Deníku. Stejně tak odmítla případ komentovat i mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Pokud by se ale vedení Hasičského záchranného sboru rozhodlo ke kázeňskému řízení, věc zveřejněna tak či tak nebude. „Řízení ve věcech služebního poměru je ze zákona neveřejné,“ vysvětlil vedoucí komunikace hasičů Rudolf Kramář.

Během zmíněné tiskové konference Šolcová upozornila na to, že zastupuje minimálně 20 procent neočkovaných hasičů. „Patřili jsme ke skupinám, které se mohly očkovat prioritně. To znamená, že všichni, kteří se naočkovat chtěli, už naočkovaní jsou,“ řekla.

V současné době je naočkováno 80 procent hasičů. Podle Šolcové však polovina z nich v průzkumu nevyjádřila svůj zájem o třetí dávku.

Z veřejné manifestace členů Integrovaného záchranného systému proti povinnému očkování.
Před budovou ministerstva vnitra protestovali lidé proti povinnému očkování

Problém potencionální očkovací povinnosti se tak podle ní může týkat i 60 procent hasičů.

„My nejsme zanedbatelná menšina,“ vzkázala. Neupřesnila však, z jakého průzkumu zájmu vlastně vycházela.

Zda vůbec bude povinná také třetí dávka, přitom dosud není jasné. Vyhláška o povinném očkování dozná jasných kontur až v polovině února. V platnost by pak měla vstoupit na začátku března. O povinném očkování rizikových skupin a některých profesí stále jedná nová vláda. Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nesouhlasí s očkovací povinností pro lidi nad 60 let, naopak některým profesím zřejmě povinnost podstoupit očkování zůstane.