Hudební a filmové festivaly, letní večírky, výlety s kamarády, cesty do zahraničí. Podobné aktivity lákají o prázdninách většinu studentů středních a vysokých škol.
Jenže – kde na ně vzít?
Jak vyplývá z průzkumu banky ČSOB, zhruba šedesát procent oslovených má recept jasný – na brigádě, a to alespoň měsíční.
Největší zájem je pravidelně o administrativní práci v kanceláři, ovšem takových pozic není mnoho.
„Největší nabídka míst je v oblastech jako výroba, stavebnictví, gastronomie, telefonická informační centra a zemědělství," říká Tomáš Surka z personální agentury McRoy Czech.

Kde hledat práci
I když jsou zejména 
v malých městech rozhodující osobní kontakty, pro brigády v admini-
strativě se vyplatí sledovat pracovní portály i nabídku agentur.
Při zájmu o práci ve výrobě je zase užitečné hlídat nástěnky přímo 
v podnicích. Schůdnou cestou je i návštěva náborových dnů.

CHYTNOU SE I DŮCHODCI
Letos je přitom volných míst více než v předchozích letech, což podtrhuje současný ekonomický růst 
a nedostatek pracovních sil.
„Projevuje se to kromě jiného tím, že brigádu nabízí i podniky, které chtějí zmíněným způsobem překonat nedostatek uchazečů 
o hlavní pracovní poměr," podotýká Surka.
Jak říká, zde se dobře uplatní i další kategorie brigádníků – a sice lidé, kteří jsou řádně zaměstnaní, ale potřebují další příjem. 
A ten hledají formou různé výpomoci o víkendech.
Další sociální skupinou hojně využívající toto období k hledání příležitostné práce jsou penzisté.

NEJLÉPE PLATÍ PRAHA
Co se týká odměn, brigádníci by si letos mohli díky zvýšené poptávce ze strany firem přijít i na lepší peníze než v předchozích letech.
Ve větších městech by neměl být problém najít práci s hodinovou odměnou 80 až 100 korun, v hlavním městě i více. Tam, kde je odměna navázána na konkrétní výsledky, pak může přesahovat i 200 korun na hodinu.
O nejlépe placené pozice se ale logicky zajímá nejvíce brigádníků. V Praze tak připadá na jedno místo například i deset kandidátů.

PRO VÝDĚLEK DO SVĚTA
Jinou možností je práce 
v zahraničí, většinou v zemích Evropské unie. Sezónní příležitosti lze najít na internetu, přičemž se většinou jedná o práci v zemědělství (sběr zeleniny, česání ovoce) anebo v hotelích (mytí nádobí a podobně).
Výše výdělku je vždy individuální a je častokrát ovlivněna i tím, zda je součástí dohody ubytování.
Obecně lze říci, že odměna vzhledem k přetrvávajícím platovým rozdílům mezi Českou republikou 
a státy západní Evropy bývá pro mladé lidi dostatečně zajímavá.

POZOR NA POJIŠTĚNÍ
V cizině se může ovšem objevit problém s pojištěním. „Kdyby se jednalo 
o práci, která je podle předpisů daného státu považovaná za zaměstnání, pracovník by se stal účastníkem tamního systému zdravotního pojištění 
a musel by se odhlásit 
z českého," říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.
Je však pravděpodobné, že třeba sběr jablek v Itálii za „zaměstnání" považován nebude. Pak brigádník zůstává českým pojištěncem.
Ať už doma nebo v cizině, podle Jitky Součkové z personální agentury Grafton je důležité, že brigáda mladým lidem pomáhá při formování osobnosti a nabývání praktických životních zkušeností. (jg)

„Brigády nás učí hospodařit s penězi," shodují se Hanka s Jakubem

Orlickoústecko – Letní období slibuje studentům volno. Středoškolákům dva měsíce, vysokoškolákům mnohdy i déle, v závislosti na úspěšnosti u zkoušek. Právě léto je ideálním obdobím na to přilepšit si do kapsy. Letní brigády jsou k tomuto účelu ideální a nabídek je v různých oborech víc než dost, záleží tak na každém, který obor zvolí.  Dvaadvacetiletá Hana Strnadová s brigádničením začala v šestnácti letech v informačním centru. „Brigádnických pozic jsem si zkusila několik a teď právě jsem v Německu jako au-pair, což vnímám jako objevování světa, jazykový kurz a brigádu v jednom," zastihl Deník studentku žurnalistiky a psychologie z Jablonného nad Orlicí na zahraničním pobytu.

ŘÍZENÍ AUTA HO BAVÍ
Osmnáctiletý Jakub Cvejn z Nekoře zase od útlého věku pomáhal svému otci, který vlastní firmu. „Opravdovou brigádu mimo domov jsem měl až v nějakých patnácti letech. Pracoval jsem v jedné společnosti u nás na vesnici, která dělala takové menší zahradní úpravy," říká s tím, že aktuálně si přivydělává jako řidič pro jednu místní firmu. Řízení auta ho totiž baví. „V úterý a pátek jezdím rozvoz a když je potřeba, tak jezdím do Mladé Boleslavi s fakturami," nastiňuje mladík svůj prázdninový program.
Ani jednoho z nich rodiče do brigády nenutili, přesto se jí nebránili. „Když je čas a možnost, tak jsem určitě pro, abychom si jako studenti něco vydělali. Navíc brigáda může být příležitost objevovat svoje schopnosti, učit se novým dovednostem a sbírat zkušenosti," přemýšlí Hanka.
Jakub si zase před nedávnem pořídil své první auto. A to vyžaduje údržbu. „Pracuji hlavně kvůli tomu. Ale je to asi na každém z nás. Mně se líbí i to, že když si chci něco koupit, tak už si nemusím říkat rodičům a taky mě to naučilo trošku hospodařit s penězi, přece jen peníze od rodičů se utrácejí snáz než ty, které si sami vyděláme," přemítá student českotřebovské střední školy. (jan)