Do provozu se uvádějí v poslední době tyto jednotky ve dvou kotelnách spravovaných městským bytovým podnikem. Město se na tuto akci připravovalo dva roky.
Koncem roku 2011 vznikl záměr instalovat tyto jednotky v kotelnách Vanická a Družba, dohromady přibližně pro 1700 domácností. Loni v únoru byla podepsána smlouva o spolupráci při výrobě tepla. Vlastní realizace začala loni v září. Kogenerace znamená způsob přeměny energie současně na dva produkty: na elektrickou energii a zpravidla teplo s vysokou účinností. Jednotku tvoří generátor na výrobu elektřiny poháněný většinou spalovacím motorem na zemní plyn, někdy i turbínou plynovou či parní. Taková jednotka využívá teplo k vytápění a šetří palivo i finance potřebné na jeho nákup.
„Po roce 1989 byly u nás všechny kotelny na uhlí, rozhodovalo se, na co přejdeme, a to i kvůli znečišťování životního prostředí. Přešli jsme na plyn, výsledkem jednání nyní je, že ČEZ si elektrickou energii dodá do sítě, kdežto odpadní teplo si rozdělíme my, jen v zimě budeme muset dotápět z našich vlastních zdrojů. Ušetříme tím životnost našich kotlů, dostaneme podíl na mzdy našich zaměstnanců a ČEZ navíc za místa, kde jsou jednotky instalovány, bude platit nájem," vysvětlil momentální stav ředitel Městského bytového podniku Vysoké Mýto Jiří Ropek.
Odběratelům by jednotky měly přinést úsporu financí: předpokládá se, že cena za jeden gigajoul se bude pohybovat kolem 500 korun. Průměrnou domácnost 1+2 by náklady na teplo a teplou vodu přišly na deset tisíc korun ročně.
„Počítáme, že postupně ušetříme nějaké částky za teplo a energie. Smlouva je uzavřena na patnáct let, hledáme všechny možnosti, jak ušetřit, energie jsou všeobecně velmi drahé, prakticky stále dražší. Takže nejlepší je zaútočit na účinnost: spálit plyn na teplo a energii. Jednotky mají také tu výhodu, že teplo se distribuuje přímo pro místo, pro tu lokalitu, nevede se prostě nikam daleko," podotkl starosta města Miloslav Soušek. (jko)