Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Krajské město obsadilo první příčku v obou oblastech.
„V podnikatelském prostředí Pardubice zabodovaly vysokým přírůstkem obyvatel, vysokým podílem malých a středních firem a vůbec nejvyšším podílem právnických osob. Celkový úspěch podpořil také nejvyšší počet studentů a učňů v odborném vzdělávání a nízká dlouhodobá nezaměstnanost,“ uvedl za pořadatele výzkumu David Pavlát.
V přístupu veřejné správy si Pardubice vedly nejlépe ze všech měst v kraji v podpoře veřejné dopravy, dosáhly prvního místa i v testu elektronické komunikace, který hodnotí rychlost, vstřícnost a kvalitu odpovědí. Krajské město tak navázalo na vítězství v loňském roce.
Polytechnické město
„Kromě vstřícného přístupu živnostenského úřadu se Pardubice celkově snaží otevřít město směrem k podnikatelům. Chceme více stavět, přilákat více podniků do regionu. S tím souvisí i klíčová podpora vzdělávání, zejména polytechnického. Aktuálně probíhají jednání o centrální polytechnické dílně. Chceme, aby Pardubice byly známé jako polytechnické město,“ konstatoval primátor Pardubic Martin Charvát.
Stříbrná Chrudim získala v podnikatelském prostředí body vysokým růstem ekonomických subjektů a vyšším podílem malých a středních podniků. „Pokud jde o přístup veřejné správy, má nízkou daň z nemovitosti, podnikatelsky přívětivé jsou chrudimské webové stránky. Město rovněž vydává dostatek finančních prostředků na veřejnou dopravu,“ řekl Pavlát.
Bronzové Hlinsko má vůbec nejvyšší podíl podnikatelů v kraji, nejnižší nezaměstnanost a velmi nízkou nezaměstnanost mladých. Drží si nízké ceny stavebních pozemků a nízkou daň z nemovitosti.
Na čtvrtém místě letos skončila Přelouč, která v roce 2012 vyhrála celostátní kolo soutěže a byla vyhodnocena jako nejpřívětivější město pro podnikatele v České republice. „V Přelouči je základem podnikatelského potenciálu dobrá ekonomická kondice radnice. To nás nutí být co nejefektivnější a účelně vynakládat naše prostředky. Například u veřejných zakázek máme co nejtransparentnější pravidla,“ uvedla tehdy starostka Přelouče Irena Burešová.
Největší potenciál
Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Výsledkem je žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v České republice.