„Jako spousta lanškrounských maminek jsme chodili k panu doktoru Míkovi a po jeho smrti jsme nemohli nikoho sehnat, protože v okolí nikdo nepřijímá. Nakonec se nám podařilo sehnat lékařku ve Výprachticích, ale jenom proto, že malá byla rozočkovaná a potřebovala další očkování, jinak by nás nevzali,“ líčí své potíže maminka malé holčičky.

Dojíždět s malým dítětem za lékařem není žádná výhra, tatínek dívenky si na to musí brát dovolenou. V raném věku potřebují děti pediatra velmi často. „K doktorovi musíme každý měsíc, na kontrolu, na očkování… Samozřejmě bych uvítala, kdyby do Lanškrouna přišel nový pediatr nebo se podařilo dořešit situaci s ordinací pana Míky,“ dodává maminka.

Zbyla jediná ordinace

Zatímco dříve ordinovali v Lanškrouně čtyři pediatři, najednou na všechny malé pacienty zůstala jen jedna lékařka. Situace už byla na pováženou, podařilo se však najít řešení, jak praxi po Jiřím Míkovi zachovat. V posledních letech pod odborným dohledem tohoto pediatra vykonávali v jeho ordinaci praxi lékaři a lékařky z ústecké nemocnice. Úřady, primář dětského oddělení i syn lékaře souhlasí s tím, že to tak půjde nadále. Pomůže i zdejší dětská lékařka Barbora Ulmanová. „Odborný dohled budu vykonávat místo pana doktora Míky já. Moje vlastní praxe je již nyní zaplněná a postarat se kvalitně o dalších patnáct set dětí není reálné. Toto řešení není jistě ideální a dlouhodobé, ale v tuto chvíli zabránilo kolapsu péče o děti v Lanškrouně,“ potvrdila Barbora Ulmanová.

V Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb je vedeno v Pardubickém kraji 119 poskytovatelů zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost a čtyři poskytovatelé v oboru pediatrie. Lanškroun není jediné místo v kraji, které řeší nedostatek pediatrů. „Potřebnost a dostatek poskytovatelů přesně mapují a dostupnost se svými klienty řeší primárně jejich zdravotní pojišťovny,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

Podle syna lékaře jde sice o provizorium, ale vytvoří časový prostor pro hledání trvalého řešení. To bude možné najít až po vyřízení dědického řízení, v cestě stojí legislativa. „Zachování fungující dětské ordinace po otci je přáním i snahou mne a mé sestry. Oba máme malé děti a v místě našeho bydliště je bohužel situace s dětskými praktickými lékaři podobná jako v Lanškrouně,“ konstatoval Jiří Míka.

Do hledání řešení se vložil i Pardubický kraj. „Bylo potřeba rychle jednat, aby nemusela být omezena péče o dětské pacienty. Díky spolupráci s vedoucím krajského odboru zdravotnictví Pavlem Čechem se nám pro Lanškroun brzy podařilo najít lékařku, která převezme dětské pacienty,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.

Město nabízí benefity

Lanškroun zkoušel lékařům nabízet i různé benefity, aby je přilákal do města. Zatím bez výsledku. „Nedostatek dětských lékařů trápí Lanškroun již dlouhou dobu, situace byla opravdu kritická. Vím, že obdobné problémy řeší mnoho měst a jde o celorepublikový problém, který je potřeba řešit systémově. Jsem proto velice rád, že se podařilo najít řešení v takto nelehké situaci a bude postaráno o nejmladší pacienty,“ podotkl starosta Radim Vetchý. Radnice dětského lékaře přivítá s otevřenou náručí, dostane byt a ordinaci by mohl mít na rekonstruované poliklinice, je tam pro ni vytvořena rezerva.