Zkušený kynolog Jaroslav Kovář přistupuje ke každému případu individuálně. „Záleží na tom, jaký problém se řeší. Postup se odvíjí podle typu psa, jeho povahy. Nejraději daný problém řeším současně s majitelem, někdy si vezmu psa k nám na krátkodobou převýchovu. Vždycky se přesně musí ´napasovat´ na pejska," vysvětluje.

Pejsci na webu

Útulek má smlouvu s městem Ústí nad Orlicí, spolupráce se nyní ještě rozšířila, od Nového roku město na svých webových stránkách zveřejňuje snímky psů nalezených na jeho katastru. Útulek má i své vlastní webové stránky, na které umísťuje fotografie „nalezenců". „Kdo pejska z útulku shání, vždycky si k nám cestu najde. Teď, když máme internetové stránky, je umísťování pejsků rychlejší. Na druhou stranu tady bylo v loňském roce podstatně více psů než kterýkoliv jiný rok, jenom z Ústí jich bylo osmdesát," konstatoval kynolog. Na „odbyt" jdou spíše menší psi, kteří se více hodí do bytů a méně toho „sežerou".
Je někdy až šokující, jakým drsným způsobem se lidé psa zbaví. „Často ho nechají uvázaného tady u garáží nebo přímo u plotu útulku. A to jsou ještě ty lepší případy, výjimkou nejsou ani psi uvázaní v lese. Třeba v létě se našla v zatáčkách u silnice na Andrlův chlum fena rotvajlera, jeden řidič si jí náhodou všiml," vzpomíná na jeden z odchytů Jaroslav Kovář.
Provozovatel útulku zažil ještě smutnější případy, třeba když jel pro jezevčíka, kterého vyhodili z jedoucího vlaku a při pádu jej zachránilo křoví, nebo když se mu do útulku dostal pes nalezený v igelitce v popelnici.

Jak psům pomoci?

Útulku mohou lidé pomoci několika způsoby: finančně na jeho účet, venčením psů, dodáním chybějících věcí. „Psy zásadně nepůjčujeme na celý den nebo víkend, není to pro ně dobré. Uvítáme piškoty nebo psí pamlsky, granule odmítáme, protože jejich střídání přináší psům trávicí problémy. Vděční jsme všem, kdo nám pomáhají, sponzorům, občanskému sdružení," děkuje Jaroslav Kovář.
Kdo si pamatuje, jak útulek vypadal před dvěma lety, musí konstatovat, že se udělal obrovský kus práce. Jaroslavu Kovářovi trvalo zhruba tři roky, než na zásadní proměnu útulku zajistil finance. „Rekonstrukce už je v podstatě hotová, zbývají jen drobnosti, které běžnému provozu nevadí. Jde o dokončovaní práce typu úprava zázemí, oplášťování kotců…" V budoucnu by ještě rád v útulku rozšířil prodej krmiva nebo vybudoval výběhy mezi řadami kotců. „Pak už si budeme přát jen hodně dobrých lidí a málo opuštěných psů," dodal na závěr kynolog.