"Politik nemá sedět na více židlích, ale dělat jednu věc pořádně. Někteří kolegové se domnívají, že mohou být poslanci či senátory a zároveň hejtmany krajů. Nechci kumulovat více funkcí. Chci se plně věnovat práci na Pardubickém kraji, protože už v příštím roce nás čekají krajské volby a myslím, že je ještě potřeba dotáhnout celou řadu projektů a plně se jim věnovat. Definitivně jsem se rozhodl, že se pokusím ucházet o přízeň občanů za rok a půl v krajských volbách. To se musí odmakat," prohlásil Martin Netolický.

Zastupitelem České Třebové se stal sociální demokrat Martin Netolický před více než dvanácti lety. Poprvé byl zvolen v roce 2006. Od té doby mandát zastupitele opakovaně úspěšně obhájil. V letech 2010 až 2012 byl rovněž členem rady města. V loňských komunálních volbách získal z kandidátů ČSSD absolutně největší počet hlasů (1 995, 12,72 %) a z šestého místa přeskočil všechny své spolustraníky.

Sociální demokracie skončila na třetím místě. Oproti předchozímu volebnímu období, kdy měla šest zastupitelů, však tři mandáty ztratila. Z téměř jednadvacetiprocentní voličské podpory v roce 2014 klesla v loňských volbách na 12 procent. Oblíbený komunální politik však přízeň českotřebovských voličů sociální demokracie neztratil. Před čtyřmi roky získal prakticky stejný počet hlasů (1 977), jako loni. Je zřejmé, že kandidatura Martina Netolického do městského zastupitelstva, zachránila sociální demokraty před větší ztrátou, než kterou, i vzhledem k celostátnímu volebnímu neúspěchu, v loňských říjnových volbách utrpěli.

Ilustrační foto
Policie nalezla na Andrlově chlumu tělo muže

"Po komunálních volbách byla v České Třebové poměrně napjatá situace a myslím, že v posledních týdnech a měsících se výrazným způsobem uklidnila," přiznává Martin Netolický. Sociální demokracie nakonec vyšla z voleb vcelku úspěšně. Vstoupila do koalice s vítěznou Koalicí pro Českou Třebovou, občanskými demokraty a sdružením 27 statečných, pro Dalibora Zeleného získala post prvního místostarosty a v devítičlenné radě zasedl za ČSSD rovněž Jan Kovář.

Kumulovat funkce se nemá, nechal se slyšet hejtman

"Není správné, pokud se člen zastupitelstva pro pracovní vytíženost z jednání pravidelně omlouvá, že není schopen svůj program pro jednání zastupitelstva zohlednit. Myslím si, že mé opakované omluvy by nebyly dobré. Pokud člověk dělá práci naplno, pak nezbývá tolik prostoru ani na mnohonásobně méně náročnou pozici člena zastupitelstva města. Kumulovat funkce se prostě nemá," dodal ke svému rozhodnutí Martin Netolický.

V českotřebovském zastupitelstvu nahradí Martina Netolického současný ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar, který v loňských říjnových volbách kandidoval za ČSSD ze třetího místa.

Před měsícem, na začátku března odstoupil Martin Netolický z celostátního vedení ČSSD. Místopředsedou strany byl necelý rok. Jako důvod i v tomto případě uvedl, že se chce intenzivně věnovat práci v Pardubickém kraji. Hejtmanem se stal v listopadu 2012, krajským zastupitelem je ještě o čtyři roky déle. V letech 2011 až 2012 byl krajským radním pro zdravotnictví.

Funkcionalistická vila Miroslava a Jaroslavy Zedníkových v České Třebové.
Naděje pro českotřebovskou vilu Tugendhat