Cílem projektu 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Dále také navázat partnerství s místními radnicemi a podnikateli v obcích.
Projekt má stejně jako v minulých ročnících několik známých patronů, kteří dobrovolnické aktivity podporují. Patří mezi ně populární cestovatel trabantem Dan Přibáň, který o projektu říká: „Na 72 hodinách se mi líbí, že to lidi motivuje k věcem, který by třeba dělat ani nechtěli, nebo že mají pocit, že by to měl někdo dělat za ně. Bezva je, že lidi jen nesedí a nenadávají na věci, který se jim nelíbí a jdou a změní to. A přijde mi to i vlastně přínosnější, protože ty projekty pomáhají na konkrétních místech."
Na Orlickoústecku se připojí tradiční účastníci, kterými jsou školy v Rybníku u České Třebové, Lanškrouně, Vysokém Mýtě a Ústí nad Orlicí, k dobrovolnictví se přidají také školáci z aktivní školy v Damníkově.

Už ve čtvrtek odpoledne se do projektu 72 hodin zapojí studenti ústecké „zdrávky". Pohrabou spadané listí a okolí školy zbaví odpadků. Jako další cíl si stanovili vypracování „ekokodexu", pravidel pro školu, kterými by studenti chtěli zlepšovat životní prostředí. Na aktivity si vyčlenili i páteční dopoledne. Ve stejných časech se zapojí také školáci v Lanškrouně, kteří budou uklízet v okolí školy, na školním pozemku i v dalších lokalitách města.
Téma příroda bude mít dnešní výtvarná dílna v Mateřské škole Pod smrkem ve Vysokém Mýtě. Děti budou tvořit z papíru.
Z jiného soudku budou aktivity vysokomýtských studentů. Po příznivé loňské zkušenosti půjdou v pátek odpoledne potěšit seniory v domově důchodců Ledax. Na programu jsou drobné výtvarné činnosti, zpěv, případně tanec a především povídání si.
Do úklidu se v pátek dopoledne pustí školáci v Rybníku a v Damníkově. Školáci v Rybníku uklidí autobusové zastávky v obci. Ke spolupráci vyzývají i obyvatele obce.
V Damníkově školáci napraví prázdninové řádění zloděje, který ze školní zahrady vykopal vzrostlé túje. „A tak jsme se rozhodli v projektu 72 hodin vysázet na jejich místo túje nové. Zároveň se pustíme do vybudování smyslové stezky. V místě odcizení tújí vykopeme zbylé kořeny a zasadíme nové túje, které oddělují školní zahradu od zahrady s umístěnými hracími prvky. Ve vybraném místě vytvoříme pro děti a žáky smyslovou stezku. Vyryjeme klikatou cestičku, kterou rozdělíme na několik částí, a ty vysypeme kamením, šiškami, pískem, kůrou. Děti a žáci budou po vybudování svými smysly určovat, po jakém povrchu procházeli bosou nohou," představila plány učitelka Dagmar Habrmanová.