Když cyklisté se zálibou v historických plášťových bicyklech koncem října vyráželi z Vysokého Mýta vstříc 55 kilometrům do Přelouče po stopách příběhu truhláře Levinského, bylo chladno. Nezbylo jim ovšem, než se zahřát pohybem. A napřesrok tomu nebude jinak. I když předseda Spolku českých kolařů cestovatelů ve Vysokém Mýtě a lidovecký poslanec Jiří Junek dělal, co mohl, jeho návrh na toleranci půl promile alkoholu v krvi cyklistů smetli poslanci se stolu.
Česko je s nulovou tolerancí alkoholu mezi evropskými zeměmi spíše výjimkou, ale třeba loňská iniciativa v Německu za zpřísnění pravidel je důkazem, že někde by byli za náš striktní zákon rádi. S tolerancí jde totiž ruku v ruce podstatně vyšší míra odpovědnosti řidičů.
Přes to všechno je jisté, že v osvěžovnách u cyklostezek budou kolaři v létě i nadále hledat osvěžení ve zlatavém moku, i to, že podobný návrh na toleranci alkoholu se u nás dřív nebo později objeví znovu, ať bude jeho předkladatelem poslanec Junek, Škromach, nebo senátor Kubera.